107,6 FM

W poniedziałek para prezydencka na audiencji u Franciszka

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę w Stolicy Apostolskiej, gdzie zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.

Będzie to już trzecie spotkanie obecnego prezydenta z papieżem Franciszkiem. Po raz pierwszy Andrzej Duda gościł w Watykanie w listopadzie 2015 roku. Do kolejnego spotkania doszło w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Jak przekazał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wizyta ma związek z przypadającą we wtorek 16 października 40. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Szczerski zaznaczył, że rozmowa prezydenta Dudy i papieża Franciszka będzie dotyczyć kwestii polskich, także w kontekście przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Innym tematem rozmowy - dodał minister - będą współczesne problemy i wyzwania globalne.

"Prezydent jedzie z przesłaniem o Polsce, jako kraju odpowiedzialnym, kierującym się wartościami solidarności, pokoju, wartościami chrześcijańskimi, które nas do tego zobowiązują, żeby widzieć nie tylko własne potrzeby, ale widzieć szersze potrzeby na świecie i być aktywnym w działaniu na rzecz wyrównywania szans, pokoju na świecie, pomocy biedniejszym krajom" - mówił szef gabinetu prezydenta. "Polska jest krajem, który jest adwokatem równości państw, wyrównywania szans, ale także pomocy tym, którzy są słabsi, a mają takie same prawa i taką samą godność" - dodał.

Na poniedziałek zaplanowano także rozmowę prezydenta z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Prezydencki minister poinformował, że we wtorek para prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie. "Mszę będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi arcybiskup Jan Pawłowski" - przekazał. Po liturgii Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie papieża Polaka.

Tego samego dnia, z okazji Światowego Dnia Żywności, prezydent złoży wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. W siedzibie FAO Duda wygłosi przemówienie w trakcie sesji plenarnej, a następnie spotka się z Dyrektorem Generalnym Jose Graziano da Silva.

Szczerski przekazał, że debata w FAO będzie dotyczyła powiązania kwestii żywnościowych z kwestią klimatyczną. "Prezydent będzie mówił o związkach pomiędzy ochroną klimatu, potrzebą zrównoważonego rozwoju a programami żywnościowymi, potrzebami rolnictwa i produkcji żywności na świecie" - podkreślił prezydencki minister.

Po południu para prezydencka złoży wizytę w siedzibie głównej Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP zaplanowano założenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych oraz spotkanie prezydenta i dyrektora Zarządzającego Światowego Programu Żywnościowego Davida Beasleya.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama