107,6 FM

No właśnie: dlaczego?

Dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne? Łk 12,57

Jezus mówił do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie:

„Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do sprawującego władzę ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie zaciągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni pieniążek».


No właśnie: dlaczego? Jak to się dzieje, że człowiek, który w wielu dziedzinach życia dostrzega i rozumie związek między przyczyną a skutkiem, nie widzi i nie rozumie związku przyczynowo-skutkowego w sferze moralnej, kulturowej, cywilizacyjnej? Dlaczego wie, że południowy wiatr zwiastuje upał, a nie wie (nie chce wiedzieć), że cudzołóstwo przyniesie ogrom życiowych katastrof (w życiu swoim i kilkorga bliźnich), a tworzenie państwa na bezbożnej ideologii skończy się nieodwołalnie prędzej czy później (raczej prędzej) budowaniem obozów koncentracyjnych i gułagów? Tego żąda ode mnie Jezus: bym sam z siebie rozróżniał to, co słuszne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  26.10.2018 10:19
  W ewangeli wiecznej, ktora bedzie glosil aniol lecac srodkiem nieba - wszystkim narodom, ludom, jezykom, plemieniom - nie ma Lukasza ani Pawla....dlatego aniol srodkiem nieba bedzie lecia i prostowal swiat zwiedziony...a kto zwodzi, to ksiadz powinien wiedziec.
  doceń 0
 • Bleck
  26.10.2018 13:03
  Dlaczego ludzie zastanawiają się na temat skutków moralnego upadku? Bo ich egoizm im blokuje takie zastanawianie.
  doceń 0
 • Bleck
  26.10.2018 13:14
  Ten fragment Ewangelii przedstawia nam jak ma wyglądać prawidłowa spowiedź. Jeżeli chce się aby było rozwiązane w Niebie, trzeba w drodze (za życia) pojednać się ze skrzywdzonym, bo kiedy on umrze, to już o wszystkim doniesie Sędziemu. Spowiedź jest po to, aby grzech przedstawić kapłanowi, a on ma wskazać grzesznikowi jak dokonać pojednania się, albo już zacząć spłacać dług, który wyznaczy Sędzia, aby wykazać dobrą wolę i prędzej wyjść z więzienia, w którym grzesznik będzie spłacał do ostatniego pieniążka.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.