107,6 FM

Chrystusowcy zapłacili odszkodowanie ofierze byłego księdza Romana B.

Jak poinformowały we wtorek media, Towarzystwo Chrystusowe mimo wniesienia skargi kasacyjnej, zdecydowało się zapłacić 1 mln zł odszkodowania ofierze wydalonego z szeregów duchowieństwa ks. Romana B., który przed laty dopuścił się przestępstw seksualnych wobec wówczas małoletniej dziewczyny. - Nie kwestionujemy wyroku prawomocnego sądu apelacyjnego. Nie możemy nie płacić, bo niepłacenie powoduje, że byłaby wszczęta egzekucja - powiedział TVN24 mec. Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik chrystusowców.

2 października Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji o zasądzeniu zadośćuczynienia w kwocie 1 mln zł na rzecz ofiary wydalonego już ze stanu kapłańskiego i ze zgromadzenia zakonnego Romana B. Były kapłan dopuścił się przed laty wielokrotnego molestowania i zgwałcenia małoletniej Katarzyny.

W apelacji przyznano pełnoletniej dziś kobiecie 1 mln zł zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami od 7 maja 2016 r., kwoty 16 tys. zł tytułem comiesięcznej renty za okres od maja 2016 r. do grudnia 2017 r. oraz 800 zł renty miesięcznie płatnej począwszy od stycznia 2018 r.

W oświadczeniu po ogłoszeniu decyzji Sądu Apelacyjnego pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego mec. Krzysztof Wyrwa poinformował, że od wyroku przysługuje prawo do wniesienia skargi kasacyjnej i z tego prawa Towarzystwo Chrystusowe zdecydowało się skorzystać. "Dopiero Sąd Najwyższy ostatecznie rozstrzygnie casus tej konkretnej sprawy" - wyjaśnił mec. Wyrwa.

Dziś jednak media, w tym Wirtualna Polska, TVN24 i Gazeta Wyborcza doniosły, że chrystusowcy zdecydowali się wypłacić odszkodowanie.

W rozmowie z KAI mec. Krzysztof Wyrwa potwierdził, że Towarzystwo Chrystusowe zdecydowało się nie tylko wypłacić 1 mln zł zadośćuczynienia, ale też zrealizować całe wykonanie wyroku, które zostało określone prawomocnym orzeczeniem Sądu Apelacyjnego. - Zobowiązanie do zapłaty zadośćuczynienia plus renty z wyrównaniem - wszystko zostało uregulowane, łącznie z kosztami [sądowymi] i odsetkami - powiedział KAI mec. Krzysztof Wyrwa.

"Wyrok był prawomocny. Gdybyśmy nie uregulowali tej należności, strona przeciwna mogłaby wnieść sprawę do komornika. Spowodowałoby to kilkanaście procent dodatkowych opłat komorniczych. W związku z tym wyrok wykonaliśmy" - dodał.

Jak wyjaśnił mec. Wyrwa, zapłata zadośćuczynienia nie oznacza rezygnacji ze skargi kasacyjnej na wyrok sądu, który nakazał wzięcie przez zgromadzenie zakonne odpowiedzialności finansowej za czyny swojego byłego członka. - Skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym. Chcemy, aby sąd się pochylił nad tym procesem i ocenił, czy ta odpowiedzialność może być przenoszona ze sprawcy na podmiot, w tym wypadku na zakon, czy nie - powiedział KAI pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego.

- Wykonanie wyroku było obowiązkiem wynikającym z treści przepisów. Oczekujemy na doręczenie wyroku z uzasadnieniem i będziemy rozważali napisanie od tego niekorzystnego i niesłusznego dla nas orzeczenia skargę kasacyjną, aby Sąd Najwyższy definitywnie rozstrzygnął, kto ma rację - dodał mec. Wyrwa.

Gdyby Sąd Najwyższy uchylił część wyroku Sądu Apelacyjnego w części dotyczącej odpowiedzialności finansowej Towarzystwa Chrystusowego, wtedy przysługiwałoby zgromadzeniu prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów wraz z odsetkami.

« 1 »
 • myschonok
  18.10.2018 11:18
  Nie wszyscy. Nie ja,na przykład. To orzeczenie jednak tworzy bardzo niebezpieczny precedens. Moje pieniądze poszły też dla pani Kasi a nie przypominam sobie,bym chciała finansować wyczyny pedofila. Śmieszą mnie informacje które są z prasy, bo napisali,bo zapadł wyrok. Nikt was nie był w sądzie? Nikt nie wie,jak to funkcjonuje? Pouczenia prawnika o zeznaniach?
 • myschonok
  18.10.2018 11:19
  Można powiedzieć wszystko w różny sposób.
  doceń 1
 • myschonok
  18.10.2018 16:35
  Niestety,znam ją lepiej, niż myślisz. Dlatego wiem po prostu, że okoliczności, wyglądały inaczej. Z tym, że zakon stworzył panu Romanowi warunki do tego co uczynił,nie mogę się zgodzić,bo tak ponieważ tak prosto, jak pisze o tym prasa, nie było. Czym innym było by ukaranie przełożonego bezpośredniego tegoż księdza,czym innym jest, całego zgromadzenia. Jak tu już ktoś napisał, są bracia, którzy go w ogóle nie znali, a jedzie się po całym zgromadzeniu. Jeżeli to nazwiemy sprawiedliwością, to wszyscy Niemcy winni są zbrodniom popełnionym w czasie drugiej wojny światowej, wszyscy Ukraińcy zbrodniom UPA a Polacy to wszyscy są antysemici. Jeśli ten wyrok utrzyma sąd najwyższy, nic się nie stanie, oprócz tego,co będzie dalej. Kolejne sądy będą się powoływały na ten wyrok i wymyślały, co dusza zapragnie. Temida jest niestety ślepa.
 • myschonok
  19.10.2018 22:08
  Niczym poparte...nie byłaś świadkiem...bezpodstawnie...ta,akurat tu jest miejsce,abym podała imię ,nazwisko i rozmiar buta. A twierdzenia Wasze,są poparte doniesieniami prasowymi , nie dowodami i zeznaniami. Macie wgląd w akta? Wyrok sądu nie jest dowodem na nic, Przed 8 laty sąd stwierdził, że najechałam na auto pewnej pani, i choć miałam świadka siedzącego u mnie w aucie, który potwierdzał,że auto moje stało ze zgaszonym silnikiem,sąd stwierdził,że ja jechałam.Tymczasem to ta pani cofając nie popatrzyła do tyłu i sama sie wbiła mi w auto. Tyle warte są wyroki sądu.I nie pisałam,że zeznania są fałszywe,tylko,że nie wszystko jest tak,jak Wam prasa to przedstawia.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama