107,6 FM

Abp Ryś: Na synodzie rozmawiamy o nadużyciach seksualnych

O odpowiedzialności Kościoła za nadużycia seksualne księży dość dużo mówi się w auli synodalnej – przyznał w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś. Uczestniczy on w trwającym w Watykanie zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. młodzieży.

Metropolita łódzki nie zgodził się z tezą, że ujawnienie przypadków nadużyć seksualnych spowodowało kryzys wizerunkowy Kościoła, o którym w Polsce świadczą też tłumy oglądające film „Kler”. – To nie jest kryzys wizerunkowy, tylko reakcja na grzech – stwierdził hierarcha.

– Może wbrew wyczuciu medialnemu, mam przekonanie, że w Kościele jest determinacja i wola, żeby się ze swoim grzechem zmierzyć. Punktem wyjścia jest tu oczywiście diagnoza, dokładny opis, policzenie księży, którzy się dopuścili przestępstwa, strasznego grzechu. Jeszcze ważniejsze jest dotarcie do ludzi, którzy są poranieni, zniszczeni, którzy są ofiarami. To trzeba zrobić! – wskazał abp Ryś.

Dodał, że „niezależnie od tego, jakie to będą liczby, to odpowiedzialność spoczywa na Kościele jako takim”. - Nie na zasadzie zbiorowej odpowiedzialności, tylko na zasadzie logiki odkupienia: Chrystus wziął na siebie nasze grzechy. Nie mogę powiedzieć, że grzech, zbrodnia, przestępstwo jednego, drugiego, trzeciego księdza mnie nie dotyczą, że to nie jest mój problem, bo sam się nie dopuściłem takich grzechów. W jakiejś mierze jest to nasz wspólny problem, bo nawrócenie jest wezwaniem dla całego Kościoła, a nie wyłącznie dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa. Na ten temat się dość dużo mówi w auli synodalnej - stwierdził hierarcha.

- Nie chcę, żeby to zabrzmiało łatwo, bo to na pewno nie jest łatwe ani do powiedzenia, ani tym bardziej do zrobienia. Ale to pokazuje całemu Kościołowi, z jaką pokorą musi mówić o tym, z czym jest posłany do świata. Bo to nie jest tak, że my jesteśmy posłani z własnym orędziem, z własną świętością, tylko jesteśmy posłani z orędziem i z doświadczeniem Pana Boga, którego sami dość nie przeżywamy i sami dość nie słuchamy. Trzeba mieć wystarczająco wiele pokory, żeby stanąć przed człowiekiem i powiedzieć: „Tak, wiem, że nie żyję w pełni tym, co głoszę, ale to nie zmienia faktu, że to, co głoszę jest dobrą nowiną” – podkreślił metropolita łódzki.

« 1 »
 • Janan
  17.10.2018 19:35
  Na synodzie o rodzinie rozmawiali o rozwodnikach, a na synodzie o młodzieży rozmawiają o nadużyciach seksualnych... A doczekamy się wreszcie rozmów nie związanych z kolejnymi marginesami?
  doceń 10
 • p
  17.10.2018 20:57
  "... Jeszcze ważniejsze jest dotarcie do ludzi, którzy są poranieni, zniszczeni, którzy są ofiarami. To trzeba zrobić! – wskazał abp Ryś." -- Niewątpliwie tak!!! Ja mam propozycję dla ks. bpa. dotyczącą jego własnej diecezji. Doszło tam najprawdopodobniej do molestowania i mobbingu na ojcu Wyszyńskim, który miał w dodatku być przez swoich współbraci OP zamknięty w zakładzie psychiatrycznym mimo, że chory psychicznie nie był - co zresztą przypomina dawne ZSRR. Może bp. Ryś zajmie się tą sprawą na początek i to zaraz po przyjeździe? To będzie najlepsze potwierdzenie, że słowa nie są rzucane na wiatr. Trzeba koniecznie ustalić prawdę, a ewentualnych winnych surowo ukarać np. usuwając z zakonu i stanu kapłańskiego.
 • Adam
  17.10.2018 21:05
  Myślę że potrzeba nam sięgnąć do spuścizny JPII, żywym świadectwem świadczyć o wierze, nie rozmyślać ale mówić prosto, zwyczajnie o sprawach ważnych.
  doceń 0
 • Pleno
  18.10.2018 06:49
  Uważam że spuscizna JPII jest tak aktualna że powinna być drogowskazem synod, rozmydlanie niczemu dobremu nie służy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama