107,6 FM

Dziś święto jednego z Ewangelistów

Towarzyszył św. Pawłowi bardzo krótko. Szybko też opuścił Pawła. Ale spisana przez niego Ewangelia weszła do biblijnego kanonu.

Data naszych urodzin jest bez dwóch zdań ważna. Ale i dzień w którym wspominany jest nasz święty imiennik też jest ważny. Można wtedy przyjrzeć się bliżej komuś, kto wcześniej nosił to samo imię co my, a dzisiaj wierzymy w to głęboko raduje się w obecności Boga. Przyglądając się zaś tej postaci można i samego siebie gdzieś na tej drodze do nieba zobaczyć. No to dzisiaj zadanie dla Łukaszy. Św. Łukasz Ewangelista dzisiejszy patron. Postać nietuzinkowa bo ma swoje święto a nie tylko liturgiczne wspomnienie. Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Z zawodu był lekarzem, jak wprost o tym pisze w liście do Kolosan św. Paweł Apostoł. Św. Łukasz nie znał osobiście Jezusa, przyjął chrześcijaństwo jako dorosły mężczyzna, a jego duchowym ojcem stał się św. Paweł. Jednak towarzyszenie św. Pawłowi wcale nie było w jego przypadku takie oczywiste. Przyłączył się do niego na krótko w czasie jego drugiej misyjnej podróży. Dlaczego przerwał tę podróż nie wiadomo. Wiadomo natomiast że po kilku latach w trakcie trzeciej podróży, która rozpoczęła się w 58 roku, Łukasz towarzyszy już Apostołowi od początku aż do samego końca. Na dobre i na złe. W Jerozolimie, w Cezarei Palestyńskiej w czasie dwóch lat uwięzienia i w Rzymie. Co stało się ze św. Łukaszem po męczeńskiej śmierci św. Pawła w 67 roku nie wiadomo. Są tacy, którzy utrzymują, że zmarł męczeńsko, ale są i takie przypuszczenia, że odszedł do Pana pełen Ducha św. w Beocji jako 84-letni starzec. Pewne jest natomiast, że decyzja jaką w pewnym momencie swego życia podjął, decyzja by rzucić wszystko to, co po ludzku pewne i wyruszyć razem ze św. Pawłem wydała w jego życiu najpiękniejsze owoce, z których do dzisiaj czerpiemy pełnymi garściami. O jakich owocach mowa? To jasne : o Ewangelii, którą napisał po Mateuszu i Marku dzięki czemu wzbogacił ją o wątki, których w tamtych dwóch zabrakło. O Dziejach Apostolskich, które są zapisem życia pierwszego Kościoła w czym św. Łukasz miał swój udział. I o obrazie Czarnej Madonny na Jasnej Górze, który według legendy namalował właśnie św. Łukasz słuchając jak Maryja opowiadała o dzieciństwie Jezusa. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  18.10.2018 13:44
  Modlitwa do św. Łukasza Patrona Służby Zdrowia

  Święty Łukaszu,
  zanim stałeś się uczniem Chrystusa
  i autorem Jego Ewangelii, byłeś lekarzem.
  Miej w opiece całą służbę zdrowia i wypraszaj u dobrego Boga
  błogosławieństwo, pomoc i opiekę dla lekarzy, pielęgniarek oraz wszystkich tych,
  których powołałeś do służby leczenia chorych i zapobiegania chorobom i bólowi
  oraz towarzyszenia ludziom w trudnym doświadczeniu choroby i cierpienia.
  Niech dobry Bóg obdarza wszystkich pracowników służby zdrowia tymi łaskami,
  których najbardziej potrzebują, aby podejmowali dobre decyzje,
  byli współczujący i delikatni, rozważni, życzliwi i wyrozumiali,
  aby opiekowali się chorymi z poświęceniem i miłością,
  dostrzegając w każdym z nich cierpiącego Chrystusa.
  Spraw, aby swoją troskliwością i serdecznością
  budzili w chorych nadzieję powrotu do zdrowia.
  Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen!
  Święty Łukaszu, Patronie Służby Zdrowia - Módl się za nami!

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama