107,6 FM

Wandale zniszczyli nagrobki na katolickim cmentarzu pod Jerozolimą

Ok. 30 nagrobków na katolickim cmentarzu w Beit Dżamal pod Jerozolimą zostało zniszczonych przez nieznanych sprawców. Izraelska policja, która wszczęła śledztwo, mówi o możliwym przestępstwie motywowanym nienawiścią. W sprawie interweniował już polski konsul.

Zakonnicy zajmujący się utrzymaniem cmentarza i odwiedzający go co kilka dni odkryli zniszczenia płyt nagrobnych w środę.

Policja przekazała, że wysłała na miejsce zdarzenia zespół kryminologów. "W dochodzeniu korzystamy z wszelkich dostępnych nam środków, by ująć osoby odpowiedzialne" - podkreślono w oświadczeniu.

Polska ambasada w Izraelu poinformowała o napaści na Twitterze w czwartek, mówiąc o "niewyobrażalnym akcie antychrześcijańskiego wandalizmu". Placówka przekazała, że w sprawie interwencję podjął konsul RP oraz wyraziła nadzieję na szybkie ujęcie wandali.

W odpowiedzi na tę wiadomość ambasada Izraela w Polsce wyraziła smutek z powodu tego aktu wandalizmu i go potępiła. "Szacunek i dialog są jedyną drogą do pokojowego współistnienia wyznawców różnych religii" - dodano.

Jak pisze izraelski dziennik "Haarec", nie jest to pierwszy akt wandalizmu wymierzony w katolicki cmentarz oraz położony w pobliżu kompleks klasztorny salezjanów w Beit Dżamal. W 2013 roku sprawcy rzucili koktajl Mołotowa w drzwi klasztoru, a na jego ścianach wypisali sprayem nienawistne hasła. W 2016 roku nieznani sprawcy wtargnęli do domu modlitwy i zniszczyli znajdujące się tam posągi.

« 1 »
 • obserwator
  18.10.2018 11:03
  Wskazana zrzutka na monitoring cmentarza.
  doceń 2
 • P
  18.10.2018 12:55
  Znając życie, izraelska policja zrobi bardzo niewiele, żeby sprawców złapać, albo bardzo wiele, żeby tego nie zrobić. Izraelski sąd ich uniewinni, lub wyda śmiesznie łagodny wyrok, który i tak zostanie potem uchylony. Tak jest zwykle w przypadku morderstw Palestyńczyków . W przypadku przestępstw motywowanych czysto religijnie jest jeszcze gorzej, ze względu na treść ich religii.
  doceń 0
 • Jerz.
  18.10.2018 15:56
  Rozumiem, że można się w Jerozolimie spodziewać 'białego marszu' przeciw rasizmowi i antychrześcijaństwu ?...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama