107,6 FM

Watykan: Kryzys w relacjach Moskwy i Konstantynopola to "poważny konflikt"

"Ten krok ma także bezpośrednie oddziaływanie na dialog ekumeniczny z Kościołem katolickim", powiedział kard. Kurt Koch.

Rozłam między prawosławnym Patriarchatem Moskwy oraz Konstantynopola, to – w opinii Watykanu - „poważny konflikt”. "Ten krok ma także bezpośrednie oddziaływanie na dialog ekumeniczny z Kościołem katolickim", powiedział kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress. Należy zakładać, iż Rosyjski Kościół Prawosławny nie będzie uczestniczyć we wspólnych rozmowach dopóki nie zostanie rozwiązany spór.

Kard. Koch uważa, że jest to tylko wewnętrzny konflikt prawosławia i dlatego Kościół katolicki nie może się w tej sprawie wypowiadać. Z drugiej strony w pewnym stopniu uczestniczy się w tym konflikcie zgodnie z ekumeniczną zasadą, że „jeśli cierpi jeden z członków Ciała Chrystusa, inni cierpią wraz z nim”.

Patriarchat Moskwy oficjalnie zerwał 15 października wspólnotę eucharystyczną z Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola. Powodem jest spór o utworzenie samodzielnego, niezależnego od Moskwy, Kościoła prawosławnego na Ukrainie, wspieranego przez Konstantynopol. Władze kościelne w Moskwie traktują to jako ingerencję w ich obszar kanoniczny. Sprawa obciąża i tak już trudne stosunki między Ukrainą i Rosją.

« 1 »
 • obserwator
  18.10.2018 11:01
  Jaki Konstantynopol? Toż to nazwa archiwalna, teraz zamiast chrześcijańskiego Konstantynopola jest islamski Stambuł. Zauważmy, że Turkom na jedności chrześcijaństwa prawosławnego pod przywództwem Patriarchatu Moskiewskiego nie może zależeć ;-) Od zawsze wspierają ruchy odśrodkowe.
  doceń 1
 • gość
  18.10.2018 18:14
  To powinno się stać już kilka wieków temu. Cackanie się z Moskwą, prowadzi tylko do rozrostu ego Patriarchatu Moskiewskiego. Trzeba pilnować by się nie rozplenili nad Wisłą.
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  18.10.2018 19:07
  Mam nadzieję, że to pozwoli nam zobaczyć prawosławie w jego pięknie, a nie jako ideologię w służbie Cara Rosji, tradycyjnego czy komunistycznego, bez znaczenia.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama