107,6 FM

Kard. Sarah zaapelował na Synodzie, by Kościół odważnie głosił prawdy zbawcze

Sam fakt, że niektórzy młodzi nie zgadzają się z katolickim nauczaniem moralnym, w tym dotyczącym dziedziny seksualności, nie oznacza, że nauka Kościoła jest niejasna lub że powinna ulec zmianie – powiedział kardynał Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zabrał głos 16 października podczas kongregacji ogólnej Synodu Biskupów. Treść jego wystąpienia przedstawiła amerykańska agencja CNS.

Pochodzący z Gwinei purpurat kurialny stwierdził, że Kościół i jego pasterze powinni odważnie proponować ideał chrześcijański odpowiadający katolickiej doktrynie moralnej, a nie rozwadniać go, ukrywając prawdę, aby przyciągnąć młodych ludzi na łono Kościoła. Dodał, że Pan Jezus nie obniżał wymagań swego orędzia i nie może tego czynić Kościół.

Kardynał Sarah zauważył, że w ramach przygotowań do Synodu niektórzy młodzi ludzie prosili Kościół, aby jasno przedstawił swoje nauczanie na temat niektórych kwestii, które są szczególnie bliskie ich sercu: wolności we wszystkich dziedzinach, a nie tylko w relacjach seksualnych, braku dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, równości kobiet i mężczyzn, w tym w Kościele itp. Inni jednak domagają się nie tylko dyskusji otwartej i bez uprzedzeń, ale także radykalnej zmiany, realnego i prawdziwego zwrotu Kościoła o 180 stopni w jego nauczaniu w tych dziedzinach – powiedział afrykański purpurat.

Zdaniem kard. Saraha nie wszyscy muszą podzielać naukę Kościoła, ale nikt nie może powiedzieć, że nie jest ona jasna. Może być jednak brak jasności ze strony niektórych pasterzy w zakresie wyjaśniania doktryny i wymaga to głębokiego rachunku sumienia. Przypomniał spotkanie Jezusa z bogatym młodzieńcem, który pragnął za Nim pójść, ale nie był gotowy zostawić swego majątku. Zaznaczył, że Pan Jezus nie obniżył wymagań i także Kościół nie może obniżać wymagań.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że jedną z cech młodych ludzi jest ich idealizm i wzniosłe cele, nie tylko w odniesieniu do ich ambicji zawodowych i osobistych, ale także w obszarach sprawiedliwości, przejrzystości w walce z korupcją i poszanowania ludzkiej godności.

„Niedocenianie zdrowego idealizmu młodych jest poważnym błędem i oznaką braku szacunku” - powiedział. Zaznaczył, że taka postawa zamyka także drzwi do prawdziwego procesu rozwoju, dojrzewania i świętości. Kard. Sarah wskazał, że szanując i promując idealizm młodych sprawiamy, by mogli stać się „najcenniejszym bogactwem społeczeństwa, które chce się rozwijać i udoskonalać”.

« 1 »
 • Pleno
  18.10.2018 18:52
  Uważam że głos kardynała jest bardzo cenny i godny uwagi. W czasach relatywizm, robta co chceta potrzeba alternatywy, światła które pozwoli iść właściwą drogą, aby nie stracić życia, godności, radości życia. Głos kardynała jest ważny za co dziękuję.
  doceń 13
 • l
  18.10.2018 19:02
  Tak czytam powyższe wypowiedzi wynoszące pod niebo kard.Saraha i jest mi smutno. Oczywiście kard.Sarah ma rację, ale smutno mi dlatego, że jeszcze kilka - dosłownie kilka! lat temu takie wypowiedzi hierarchów były normą i oczywistością. Nikomu nie przechodziłoby wówczas do głowy chwalić biskupów za wypowiadanie elementarnych prawd katolickich. Dziś ich głoszenie to wyraz odwagi, bezkompromisowości i pójścia pod prąd. Czujemy to wszyscy, my szeregowi katolicy. Widać to wyraźnie choćby po powyższych wypowiedziach. Ale usiłuje się nam wmówić, że jest dobrze, nie ma żadnej zmiany doktryny, a Kościół nigdy nie miał się tak dobrze jak dziś. Ale skoro tak, to dlaczego kard.Sarah jest w swoich poglądach tak rozpaczliwie osamotniony?
  doceń 22
 • Gość
  18.10.2018 22:14
  Gdzie można przeczytać całość wytąpienia kardynała ?
  doceń 1
 • KOSC
  19.10.2018 08:46
  Kardynal Sarah jest za bardzo katolicki. Podobnie jak Burke niedlugo bedzie musial znalezc nowe zajecie.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama