Dziewczęta wciąż dyskryminowane w dostępie do edukacji i pracy

dodane 21.10.2018 08:20

VATICANNEWS.VA |

UNICEF alarmuje, że aż 76 proc. młodych na świecie, którzy nie uczą się i nie pracują stanowią dziewczęta. W wielu krajach urodzenie się chłopcem nadal jest gwarancją dostępu do lepszego życia. Stąd nie słabnie proceder selektywnych aborcji dokonywanych na dziewczynkach, które np. w Indiach widziane są, jako ciężar dla rodziny.

Dziewczęta wciąż dyskryminowane w dostępie do edukacji i pracy   Pixabay

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) przypomina, że co trzecia dziewczyna, i porównywalnie co szósty chłopak, nie mają szans na zdobycie wykształcenia. Szacuje się, że 131 mln dziewczynek i nastolatek nie chodzi do szkoły. Skutkuje to tym, że co trzecia kobieta na świecie - między 15 a 29 rokiem życia - nie pracuje i nie zdobywa żadnego doświadczenia zawodowego. Systematycznie za to w tej grupie wiekowej rośnie liczba dziewcząt, które wykorzystywane są seksualnie i padają ofiarą handlarzy ludźmi. Należy także pamiętać, że co godzinę 30 nastolatków zaraża się wirusem HIV, a dwie trzecie nowych zakażeń przypada na dziewczęta.

Mimo wielu wysiłków podejmowanych m.in. przez Kościół na rzecz wyrównywania szans, dziewczęta wciąż są dyskryminowane. W Indiach prawo zakazuje, by przy badaniu USG podawano rodzicom płeć dziecka. Zakaz ten jest jednak powszechnie łamany i kwitnie selektywna aborcja. Szacuje się, że corocznie w tym kraju zabijanych jest co najmniej 2 mln dziewczynek. Dzieci te przyszłyby na świat, gdyby były chłopcami.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 10 @valerio 21.10.2018 22:24
Niezalogowany użytkownik Ten fragment wyrwany z kontekstu, który cytujesz nie dotyczy edukacji, a zasad korzystania z charyzmatów :)
Polecam przeczytanie całego listu.

Na tej samej zasadzie mógłbyś skrytykować fragment Pisma Świętego Kol 3,18 "Żony bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu"

Zacznij chodzić do kościoła albo czytać chociaż prasę katolicką to będzie ci łatwiej zrozumieć o co chodzi w tego typu tekstach :)

Kościół Katolicki ani nie naucza, że edukacja kobiet jest czymś złym, ani że żony mają być niewolnicami swoich mężów :)
Plusów: 10 Max 21.10.2018 22:10
Niezalogowany użytkownik Równe prawa w dostępie do ekukacji dla mężczyzn i kobiet to nie kwestia, która w jakiś szczególny sposób wyróżnia ideologię gender. To jest podstawowe prawo, o które walczą liczne organizacje tak z "lewa" jak i z "prawa", w tym Kościół Katolicki.

Ideologia gender wyróżnia się przede wszystkim tym, że forsuje prymat płci kulturowej nad biologiczną m.in. w prawodawstwie (jak już ktoś wyżej napisał).
Plusów: 0 velario 21.10.2018 18:03
No właśnie - po co dziewczętom edukacja? Sam św. Paweł napisał, że "jeśli pragną się czegoś nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów!" (1 Kor 14.35).
Plusów: 12 @Gość 21.10.2018 17:50
Niezalogowany użytkownik Nie to jest cechą ideologii gender.
Ideologia gender dąży m.in. do zastąpienia w prawodawstwie płci biologicznej płcią kulturową.

wszystkie komentarze >