107,6 FM

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

Co wiemy o papieżu Polaku?

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku. w Wadowicach, jako drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów. Gdy Karol miał niespełna 9 lat zmarła jego matka, a trzy lata później, w 1932 r., w wieku 26 lat, zmarł na szkarlatynę brat Edmund. 

Po ukończeniu gimnazjum Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i wraz ojcem przeniósł się do Krakowa. W czasie wojny, w 1941 roku, zmarł jego ojciec, a Karol Wojtyła podjął pracę w zakładach chemicznych Solvay. 

W 1942 roku wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku, po czym udał się na studia do Rzymu. Po ich ukończeniu pracował w parafii Niegowić, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie. Od roku 1956 Karol Wojtyła wykładał etykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W dwa lata później został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, zaś 30 grudnia 1963 roku arcybiskupem metropolitą krakowskim. 

W czasie konklawe po śmierci Jana Pawła I-go 16 października 1978 roku został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.  

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Już 13 maja, jego następca Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Prace zakończył 14 stycznia 2011 roku dekret o cudzie podpisany przez Benedykta XVI. 

Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku na Placu św. Piotra. Natomiast kanonizacji Karola Wojtyły dokonał papież Franciszek, 27 kwietnia 2014 roku. 

Liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II przypada w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

« 1 »
 • Gość
  22.10.2018 16:05
  LITANIA DO ŚW. JANA PAWŁA II
  Kyrie eleison, Christe eleison,
  Kyrie eleison
  Ojcze Niebieski, bogaty w miłosierdzie – zmiłuj się nad nami.
  Jezusie Nazareński, Odkupicielu człowieka
  Duchu Boży, Panie i Dawco życia

  Karolu Józefie z Wadowic – módl się za nami.
  Pasterzu Miłosierdzia
  Sługo Służebnicy Pańskiej
  Cały oddany Matce Jezusa
  Synu wolnej Polski
  Człowieku święty w świecie
  Uczniu wieszczów i robotników
  Powołany do służby w Kościele
  Dziedzicu historii królewskiej
  Przyjacielu mądrej młodzieży
  Nauczycielu filozofów
  Mistrzu teologów
  Kapłanie i biskupie krakowski
  Przewodniku po górach i na wodzie
  Gościu środowiska rodzinnego
  Wychowawco narzeczonych i małżonków
  Przyjacielu młodzieży
  Świadku Soboru Watykańskiego II
  Książę Kościoła katolickiego
  Współpracowniku Prymasa Tysiąclecia
  Wybrany „z dalekiego kraju"
  Następco rzymski św. Piotra
  Pielgrzymie pokoju i jedności
  Nadziejo młodzieży chrześcijańskiej
  Otwarty na innego człowieka
  Zraniony nienawiścią
  Solidarny z cierpiącymi
  Znaku duchowej wolności
  Promieniu ojcostwa
  Miłośniku piękna
  Bracie artystów i nauczycieli
  Ikono modlitwy
  Ofiarniku Eucharystii
  Budowniczy mostów pojednania
  Mężu opatrznościowy polityki
  Proroku nowej ewangelizacji
  Apostole cywilizacji miłości
  Mistrzu dialogu i słuchania
  Strażniku wiary ewangelicznej
  Poeto słowa o Słowie Wcielonym
  Zapraszający w progi nadziei
  Odważny w cierpieniu
  Spokojny w umieraniu
  Otoczony świętymi
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata – zmiłuj się nad nami.
  Boże Ojcze, który dałeś światu na progu Trzeciego Tysiąclecia Wcielenia Twojego Syna św. Jana Pawła II, Piotra naszych czasów, i obdarowałeś nas jego pasterską mądrością i ojcowską dobrocią, spraw prosimy, aby jego orędownictwo za nami w niebie, uprosiło Kościołowi wierność Ewangelii miłości. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  Modlitwa o wstawiennictwo św. Jana Pawła II
  Janie Pawle II nasz święty orędowniku, Wspomożycielu w trudnych sprawach. Ty, który swoim życiem świadczyłeś wielką miłość do Boga i ludzi prowadząc nas drogą Jezusa i Maryi w umiłowaniu obojga, pragnąc pomagać innym. Przez miłość i wielkie cierpienie ofiarowane za bliźnich, co dzień zbliżałeś się do świętości. Pragnę prosić Cię o wstawiennictwo w mojej sprawie… Wierząc, że przez Twoją wiarę, modlitwę i miłość pomożesz zanieść ją do Boga z ufnością w miłosierdzie Boże i moc Twej papieskiej modlitwy. Pragnę przez Jezusa i Maryję za Twoim przykładem zbliżać się do Boga.
  Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo... Chwała ojcu...

  Modlitwa do św. Jana Pawła II w intencji Rodzin
  Święty Janie Pawle, ratuj nasze małżeństwa i rodziny. Jako kapłan, biskup i następca św. Piotra troskę o rodziny uczyniłeś ważną cząstką swej posługi. Przypominałeś, że człowiek jest zdolny do miłości i potrzebuje miłości. W szczególny sposób powołanie do miłości wypełnia się w związku mężczyzny i kobiety. Głosiłeś, że Chrystus ustanowił małżeństwo sakramentem, znakiem i źródłem Bożej łaski. Przypominałeś naukę Chrystusa: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”. Byłeś odważnym obrońcą życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Głosiłeś świętość rodziny, Domowego Kościoła. Przeciwstawiając się cywilizacji użycia i śmierci, uczyłeś o godności miłości małżeńskiej, która jest cielesna i duchowa zarazem, odrzucając antykoncepcję. Ukazywałeś młodym piękno czystości przedmałżeńskiej, która jest cząstką i warunkiem miłości. Wyproś uzdrowienie dla małżeństw i rodzin. Szukaj naśladowców, którzy by z mocą powtarzali za Tobą: „Rodzino, bądź tym, czym jesteś”. Niech dzieci w trwałych rodzinach znajdą bezpieczne warunki wzrastania. Otocz opieką samotne matki oraz dzieci, które są pozbawione miłości. Przypominaj rodzinom, by codziennie wspólnie się modliły. Niech rodziny będą „Bogiem silne”. Amen.

  Modlitwa o dar potomstwa
  Święty Janie Pawle II, prosimy wstaw się za nami przed tronem naszego Pana Jezusa Chrystusa, prosząc o dar upragnionego potomstwa dla nas. Ojcze Święty, Janie Pawle II, prosimy wypraszaj potrzebne nam łaski i spraw, aby w naszych sercach zagościło tak długo wyczekiwane szczęście.
  Módl się za nami święty Janie Pawle II!

  Modlitwa o dar życia dla dziecka poczętego
  Święty Janie Pawle II, ty, który jesteś obrońcą nienarodzonych dzieci, wstaw się za nami. Uratuj nasze dziecko. Niech zagrożenie ciąży minie, aby mogło przyjść ono na świat w terminie i mogło chwalić naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama