107,6 FM

Przy grobie Jana Pawła II: Wy kapłani, wy biskupi, znowu jak za PRL-u klerem nazwani...

W obchodzone w poniedziałek wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II wierni modlą się od rana przy jego grobie w bazylice watykańskiej. Mija 40 lat od inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

Do kaplicy świętego Sebastiana w bazylice przybywali od rana wierni, by pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II w dniu jego wspomnienia liturgicznego, ustanowionego po beatyfikacji w 2011 roku.

Przy grobie złożono wieniec i wiązanki kwiatów.

Rano na mszy zgromadzili się tam biskupi i wierni diecezji płockiej, uczestniczący w pielgrzymce do Rzymu.

W kazaniu biskup płocki Piotr Libera powiedział, że Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu otworzył wiele "zaryglowanych drzwi i granic"; "a nade wszystko tę jedną, zdawało się niezwyciężoną, nazwaną żelazną kurtyną" - dodał.

Hierarcha podkreślił, że tuż przed obchodami stulecia niepodległości Polacy muszą odpowiedzieć sobie na pytania: "Czy jest w was pamięć i tożsamość? Czy możecie być dumni z obecnego kształtu polskiej wolności i polskiej jedności?".

"Czy przekazujecie swoim świadectwem młodym pokoleniom motywy życia i nadziei, zwłaszcza wy rodzice, wy kapłani, wy biskupi, znowu jak za PRL-u klerem nazwani?" - mówił biskup Libera.

« 1 »
 • mee...
  22.10.2018 15:52
  Okragly stol poparty przez papieza i herarchie odbija sie dzis czkawka, choc zapewne myslano, ze zapanuje symbioza...
  doceń 4
 • Gość
  22.10.2018 19:42
  Ale zdjęcie to by mogła redakcja wybrać nowsze. Beatus... Już jest Sanctus... Płyta przed kanonizacją została zmieniona.
  doceń 1
 • noniewiem
  22.10.2018 19:43
  Z Wikipedii, ale może coś w tym jest: "Duchowieństwo, inaczej kler (łac. clerus, z gr. kléros) – ogół duchownych danego Kościoła lub wspólnoty religijnej. Pojęcie stanu duchownego powstało w prawie wyznaniowym, które zazwyczaj odróżnia duchowieństwo, czyli kler (gr. kléros 'udział'), od wiernych, czyli laikatu (gr. laos 'lud')."
  Na chłopaka studiującego w semnarium duchownym też mówimy KLERYK.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama