Czaputowicz: Potrzebna będzie nowela o SN

dodane 22.10.2018 14:48

PAP |

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w poniedziałek, że według wstępnej analizy po decyzji TSUE zawieszającej stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym potrzebna będzie jej nowelizacja, by przywrócić na stanowiska odesłanych na emeryturę sędziów.

Czaputowicz: Potrzebna będzie nowela o SN   PAP/Tomasz Gzell Jacek Czaputowicz

"Żeby wrócić (ze stanu spoczynku - PAP), to trzeba wprowadzić ustawę, taką, żeby umożliwić tym osobom, które są w stanie spoczynku powrócić. Pewnie na takich samych warunkach, jakie były przedtem" - powiedział Czaputowicz dziennikarzom w Brukseli.

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Dziennikarze pytali o to w poniedziałek ministra spraw zagranicznych.

"Ze wstępnej analizy (wynika, że) rzeczywiście będzie potrzebna ustawa, żeby wprowadzić w życie te postanowienia. Myślę, że będzie to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte" - powiedział Czaputowicz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KE, ORGANIZACJE, PAP, PRAWO, TRYBUNAŁ, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Gość 23.10.2018 00:16
Niezalogowany użytkownik Nieprawdę piszesz człowieku, gdyż Niemcy próbowali jedynie sugerować UE, że ich prawo jest korzystniejsze dla ich obywateli co nie było zgodne z faktami i cały czas uznawali orzecznictwo TSUE nie kwestionując jego wyroków.
Plusów: 4 wues 22.10.2018 23:31
Pewnie się powtarzam, ale proponuje wyłączyć telewizor i włączyć myślenie. Polska jest członkiem UE co oznacza, że Polacy są obywatelami UE, a polscy sędziowie są sędziami unijnymi. Co to znaczy w praktyce? Tyle, że wyroki naszych sądów są traktowane na równi z innymi państwami UE. Jeśli TS UE uzna, że nasze sądy nie są niezależne (to jest fundament systemu prawnego wymyślony i sprawdzony bardzo wiele lat temu), to wielu Polaków może mieć z tego powodu spore kłopoty. Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo sądy nie zajmują się przyjemnymi sprawami. Zachęcam tylko poprzedników, żeby nie pisali o niemieckim prawie, "naszym" prawie itd. Sądy w całej UE maja być NIEZALEŻNE. I niemieckie i polskie i czeskie itd. Bardzo Was proszę, wyłączcie telewizor i sami poszukajcie jak to powinno działać naprawdę a potem oceniajcie, dyskutujcie, powiedzcie, że w tym i tym stwierdzeniu nie mam racji. Zapraszam :)
Plusów: 4 Tomaszszcz 22.10.2018 22:02
Trybunał niemiecki orzekł że prawo niemieckie jest ważniejsze od unijnego! A nasz trybunał co robi? Śpi i ma gdzieś Polskę !
Plusów: 5 Piotr_Adamczyk 22.10.2018 21:03
Errare humanum est. Dobrze że min. Czaputowicz chciałby naprawić zło, jakie wyrządzili Polsce Kaczyński & Co.
Czy Prezes na to pozwoli, czy raczej będzie chciał za wszelką cenę przeforsować swoją wizję państwa?

wszystkie komentarze >