Trwa przygotowanie dokumentu końcowego synodu

dodane 22.10.2018 17:54

VATICANNEWS.VA |

W tym tygodniu dokument będzie czytany i konsultowany, a po naniesieniu zgłoszonych poprawek - w sobotę - paragraf po paragrafie głosowany przez ojców synodalnych.

Trwa przygotowanie dokumentu końcowego synodu   Roman Koszowski /Foto Gość

Ojcowie synodalni mają dziś dzień przerwy w obradach. Trwają bowiem prace specjalnej komisji powołanej do przygotowania dokumentu końcowego, którego pierwsza wersja jutro zostanie zaprezentowana uczestnikom Synodu Biskupów. W tym tygodniu dokument będzie czytany i konsultowany, a po naniesieniu zgłoszonych poprawek - w sobotę - paragraf po paragrafie głosowany przez ojców synodalnych. Równolegle przygotowywany jest też list do młodzieży świata.

„Obecne spotkanie pokazuje, jak bardzo Kościołowi zależy na młodzieży. W czasie dyskusji zaakcentowano m.in. to, że nie mówimy o przyszłości jedynie przedmiotowo, jako «Kościele dla młodych», ale kładziemy nacisk na słuchanie, towarzyszenie i współodpowiedzialność, czyli «Kościół razem z młodymi»” – podkreśla bp Paolo Bizzeti. Wikariusz apostolski Anatolii wziął udział w poniedziałkowym briefingu podsumowującym dotychczasowe obrady Synodu Biskupów.

„Pierwsza refleksja to ta: która ze światowych organizacji jest w tak bliskim kontakcie z realiami młodych, jak Kościół katolicki? Mieliśmy tu możliwość prawdziwie dotknąć różnorodnych problemów, potrzeb i kontekstów, które znacząco przybliżyły nas do realiów ludzkości, wraz z jej dramatami, wyzwaniami i blaskami, których niestety nie jest za wiele – mówi bp Bizzeti. – Druga refleksja dotyczy mojej generacji, ludzi starszych: jaki świat stworzyliśmy dla młodego pokolenia? Zdaję sobie sprawę, że jako cywilizacja, jako wielka rodzina ludzka trochę żeśmy zawiedli w budowaniu dobrego świata dla młodych, tak by mieli w nim swe miejsce, pracę, możliwość wyrażania opinii i realizacji swych talentów. Stąd też myślę, że jako rodzina ludzka, ale też jako Kościół musimy poprosić młodzież o wybaczenie. Stworzyliśmy bowiem świat, w którym trudno jej żyć”.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 GOSC w TRAMPKACH 23.10.2018 09:40
Niezalogowany użytkownik Mama nadzieję, że nie będzie o potrzebie doceniania homozboczeńców, jak to uczynił parę lat temu biskup Bruno Forte.
Plusów: 1 Bezimienny 22.10.2018 22:16
O Jezusie to jest już Ewangelia i pozostałe pisma Nowego Testamentu. Poświęcono Mu też niektóre traktaty w dogmatyce. W całości lub częściowo - chrystologia, soteriologia, eschatologia... Napisano sporo książek. Choćby ostatnio papież Benedykt XVI. Dlaczego spodziewałeś się, ze dokument synodu, w którym mówiono o młodych będzie o Jezusie? Czy nie ważniejsze od mówienia o Jezusie - a wierząc zazwyczaj wiele o nim wiedzą - jest wcielanie w życie Jego nauki?
Plusów: 1 Marcin 22.10.2018 20:55
Niezalogowany użytkownik Mialem nadzieje, ze bedzie o Jezusie. A jest o niedoskonałym systemie. Szkoda.

wszystkie komentarze >