107,6 FM

Na synodzie o konieczności większego słuchania Afryki

Biskupi afrykańscy wnoszą wielki wkład w synodalne obrady. Sprawiają, że spojrzenie na Kościół i młodych staje się mniej eurocentryczne, a bardziej powszechne. Wskazuje na to kenijska salezjanka s. Lucy Muthoni Nderi, reprezentująca na synodzie Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich (UISG).

Przypomina ona, że Afryka nie bez przyczyny upomina się o większe dostrzeżenie swych realiów w czasie synodalnego spotkania. Jest to najmłodszy kontynent, średnia wieku jego mieszkańców to 28 lat, podczas gdy np. we Włoszech jest to 45 lat. „Perspektywa Europy czy Ameryki Północnej nie jest jedyną istniejącą, trzeba odkryć i docenić również inne konteksty w których żyją młodzi ludzie i bogata Północ ma w tym względzie jeszcze wiele do zrobienia” – wskazuje audytorka z Kenii. Podkreśla, że tej otwartości na Południe znacząco zabrakło w dokumencie roboczym synodu.

„W perspektywie migracji wiele mówi się o Afrykanach zalewających Europę. Tymczasem na Czarnym Lądzie najbardziej powszechnym zjawiskiem jest migracja między krajami afrykańskimi, a ci, którzy docierają na Stary Kontynent, stanowią nikły procent ludzi szukających pomocy i godniejszego życia” – wskazuje s. Lucy. Przypomina jednocześnie, że „problemem” Afryki nie są pustoszejące kościoły i młodzież odchodząca od Boga, ale niemożność zapewnienia wszystkim chętnym dostępu do katechezy i sakramentów.

Kenijska salezjanka wskazuje też na kwestię konieczności większego zaangażowania i docenienia roli kobiet w Kościele, co mocno wybrzmiało w auli synodalnej. Dla przykładu przypomina, że na obrady synodalne z automatu zapraszanych jest 10 przedstawicieli Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Męskich (USG), którzy mają również prawo głosu, tymczasem przedstawicielki zakonów żeńskich musiały ubiegać się o swój udział i choć są obecne, nie mają prawa głosu.

« 1 »
 • mee...
  23.10.2018 20:34
  ...a, i morduje.
  doceń 0
 • mee...
  23.10.2018 20:39
  Gdyby afrykanczykow przesledlic do Europy, a Europejczykow wyslac do Afryki, to...Afrykanczycy w krotce szukaliby godnego zycia w Afryce...
  doceń 2
 • mee...
  23.10.2018 20:46
  Synod uwiarygania Merkel, czyni z niej druga matke Terese...a cudow za wstawienictwem Merkel znajdzie sie zapewne wiele...
  doceń 3
 • DNA
  24.10.2018 12:34
  A ja słyszałem, że trzeba bardzie słuchać Boga niż ludzi.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama