107,6 FM

Znaleziono części ciała zamordowanego Chaszodżdżiego

Znaleziono części ciała zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - podała we wtorek na swej stronie internetowej brytyjska telewizja informacyjna Sky News, powołując się na swoje źródła.

Zwłoki zostały "pocięte", a twarz "oszpecona" - informuje Sky News, nie ujawniając swych źródeł.

Według jednego z nich szczątki Chaszodżdżiego zostały znalezione w ogrodzie przy rezydencji konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule, oddalonej około 500 metrów od saudyjskiej placówki, gdzie dziennikarz zaginął.

Wcześniej we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zwłoki Chaszodżdżiego nie zostały odnalezione, i zażądał od saudyjskich władz ujawnienia, gdzie się znajdują. "Dlaczego ciało kogoś, kogo zabójstwo oficjalne potwierdzono, nie zostało jeszcze odnalezione?" - pytał Erdogan w tureckim parlamencie.

Oświadczył, że "brutalne" zabójstwo dziennikarza, zamordowanego w saudyjskim konsulacie w Stambule, "było polityczne" i zostało zawczasu zaplanowane. Erdogan wyjaśniał, że saudyjscy agenci przybyli do Turcji na kilka dni przez zabójstwem Chaszodżdżiego oraz że w konsulacie w dniu morderstwa wyłączony został monitoring.

Odkrycie szczątków dziennikarza i wersja wydarzeń przedstawiona przez prezydent Erdogana stoją w sprzeczności z wyjaśnieniami władz saudyjskich - zauważa Sky News.

Choć początkowo władze Arabii Saudyjskiej utrzymywały, że dziennikarz opuścił saudyjski konsulat w Stambule, ponad dwa tygodnie od zaginięcia Chaszodżdżiego w nocy z 19 na 20 października przyznały, że został on tam zabity. Saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz zginął podczas kłótni i bójki na pięści z "wieloma osobami". W niedzielę szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył, że zabójstwo Chaszodżdżiego to był "ogromny i poważny błąd". Zaznaczył, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

Dżamal Chaszodżdżi pisał m.in. na łamach amerykańskiego dziennika "Washington Post", krytykował władze w Rijadzie, a zwłaszcza następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama