107,6 FM

Francja: Rząd chce sprowadzić z Syrii dzieci dżihadystów

Władze Francji zamierzają sprowadzić do kraju dzieci francuskich dżihadystów schwytanych przez siły kurdyjskie na północnym wschodzie Syrii - poinformowały we wtorek źródła we władzach. Według nich pierwsze repatriacje są możliwe jeszcze w tym roku.

"Francuskie władze wkraczają w aktywną fazę oceny możliwości sprowadzenia do kraju tych niepełnoletnich osób" - powiedział cytowany przez agencję Reutera urzędnik.

Według informacji dostarczonych przez rodziny francuskich dżihadystów i dżihadystek, w Syrii przebywa około 60 Francuzek, w tym 40 matek z około 150 dzieci, z których zdecydowana większość ma mniej niż sześć lat.

Po zweryfikowaniu tych doniesień u władz kurdyjskich i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża władze zlokalizowały część tych dzieci na kontrolowanych przez Kurdów obszarach na północnym wschodzie Syrii.

Dzieci mają być sprowadzane do kraju po zbadaniu każdego przypadku osobno; ma to dotyczyć także tych urodzonych już w Syrii. Zgodę na powrót dziecka do Francji będzie musiała wyrazić jego matka. "Mamy na względzie dobro tych dzieci" - podkreślił jeden z proszących o anonimowość przedstawicieli rządu w Paryżu.

Francja nie zgadza się na przyjmowanie z powrotem francuskich bojowników i ich żon, ale chce podjąć działania w sprawie ich dzieci, bo obawia się, że jeśli pozostaną w Syrii, one także mogą się zradykalizować.

Według Reutera jest możliwe, że pierwsze dzieci zostaną sprowadzone do kraju pod koniec bieżącego roku, jednak ze względu na złożoność sprawy może się to opóźnić.

W grudniu 2017 roku władze francuskie sprowadziły do kraju troje dzieci Francuzki, która kilka miesięcy wcześniej została skazana przez sąd w Iraku na dożywocie za przynależność do ekstremistycznej organizacji Państwo Islamskie (IS). Najmłodsze dziecko pozostało z matką.

Sprawa ta była jednak prostsza z uwagi na to, że Irak ma funkcjonujący system sądowniczy, w przeciwieństwie do Kurdów na obszarach na północnym wschodzie Syrii, które pozostają poza kontrolą władz centralnych w Damaszku.

W Iraku wiadomo o tylko trzech rodzinach francuskich dżihadystów, w Syrii o ok. 40 - pisze AFP.

Siły kurdyjskie w Syrii twierdzą, że ujęły ponad 900 zagranicznych bojowników IS z ponad 40 krajów. Apelują do tych państw o przyjęcie tych osób, ale tamtejsze rządy wzbraniają się przed tym ze względu na sprzeciw opinii publicznej.

Według anonimowego źródła AFP we francuskich władzach Paryż nie zawarł żadnego porozumienia ze stroną kurdyjską w sprawie przyjęcia swoich obywateli.

« 1 »
 • taka prawda
  24.10.2018 09:13
  Obłęd Francji...Karol Młot i Ludwik IX Swięty przewracają się w grobach.
  doceń 12
 • Bb
  24.10.2018 10:59
  Brawo Francja. Kolejna cegiełka do budowy wielkiego kalifatu Francji dołożona.
  doceń 13
 • Kuba
  24.10.2018 19:26
  Czy redaktorzy GN wiedzą, że repatriacja oznacza powrót do ojczyzny? Syryjczycy (i duzi, i mali) nie mogą repatriować do Francji. Logiczna sprzeczność.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama