107,6 FM

Abp Ryś: Trzeba rozmawiać z młodzieżą na temat bliskich im wartości

Arcybiskup Łodzi Grzegorz Ryś uczestniczący w Watykanie w synodzie biskupów na temat młodzieży mówił w środę dziennikarzom, że zadaniem ewangelizacyjnym jest rozmowa z młodymi ludźmi na temat bliskich im wartości. A najważniejsza dla nich, dodał, jest rodzina.

Na briefingu w biurze prasowym w Watykanie metropolita łódzki, który jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że najważniejsza na synodzie jest różnorodność, bo - jak stwierdził - "nie ma jednego pojęcia: młodzież".

"Nie można opisać młodzieży w Polsce czy w Europie. Jest wiele różnych odmian młodzieży" - dodał.

"Europejczycy, pytani o młodzież, mówią o internecie, myślą, że cała młodzież jest w jakiś sposób więźniem sieci. A potem słuchasz brata-biskupa z Afryki, który mówi, że połowa młodej populacji nie używa liter. To jest zupełnie inny obraz młodzieży" - oświadczył abp Ryś.

Dlatego w jego opinii zadaniem biskupów jest opisanie młodych ludzi w lokalnym kontekście.

Mówiąc o zadaniach związanych z ewangelizacją, metropolita łódzki zauważył: "W mojej diecezji połowa młodzieży jest w Kościele, ale to nie znaczy, że oni znają Jezusa. Połowa przychodzi do kościoła, spowiada się. Ale kiedy spyta się ich: +jakie macie pytanie do Boga?+, odpowiadają: +nie mamy żadnego pytania+".

Dla tych młodych ludzi, zaznaczył, "Bóg jest abstrakcją, ideą", "nie jest osobą".

"Młodzież, pytana o najważniejszą wartość, zawsze wskazuje rodzinę. Wszyscy są bardzo szczęśliwi, bo to bardzo chrześcijańskie. Ale kiedy potem pyta się ich o wiarę, znajduje się ona na 13. miejscu wśród wartości" - powiedział abp Ryś. Wyjaśnił, że młodzież patrzy na rodzinę przez pryzmat relacji, "czuje się akceptowana i przyjmowana w rodzinie". "Dlatego mówi, że rodzina jest bardzo ważna" - ocenił.

"Kiedy pyta się młodych ludzi o tak ważne wydarzenia, jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, mówią, że to wydarzenia rodzinne, a nie religijne. Spotykają się w czasie tych świąt, ale nie z powodu wiary, lecz ze względu na rodzinę" - mówił abp Grzegorz Ryś.

Arcybiskup łódzki powiedział, że skoro dla młodzieży ważna jest rodzina, przyjaźń i praca, to należy rozmawiać z nią o tych wartościach, by "prowadzić ich do wiary". Jego zdaniem to metoda ewangelizacji młodych ludzi.

"Trzeba zachęcić młodych ludzi, by doświadczyli Jezusa. Mamy dużo nauczania, a mało takiego doświadczenia" - podkreślił. Jak ocenił, "nie trzeba budować wielkich struktur, ale działać".

« 1 »
 • Arni
  24.10.2018 21:08
  Największą wartością młodych jest szybki szmal i nic tego już nie zmieni. Egoizm, hedonizm i materializm zastąpiły wiarę , nadzieje i miłość.
 • Paweł
  25.10.2018 00:10
  Księże Arcybiskupie, zanim zaczniemy się zachwycać tym umiłowaniem rodziny, to może warto byłoby zapytać tę młodzież, jak też ona rozumie tę rodzinę? No bo przecież gdy ta magiczna "rodzina" przestaje się "kochać" to rozwód jest OK - miłość jest przecież najważniejsza! Może wtedy zrozumielibyśmy, że gdy różne osoby używają tego samego słowa, to jeszcze nie znaczy, że myślą to samo.
  doceń 4
 • ART
  25.10.2018 09:14

  @TOMASZOGÓREK (i przyjaciele jego cenne wypowiedzi jako "wartościowe" uznający)
  A jak skomentujesz TOMASZUOGÓREK fakt iż tylu „młodych, wykształconych z wielkich miast” członków KK głosowała wbrew Credo tego kościoła (p.5 przykazanie)? I to jeszcze na afera łów!!! Czy nie doprowadza Cię, TOMASZUOGÓREK do szału świadomość że oto nasi współbracia w wierze i to jeszcze „młodzi” i „wykształceni z wielkiego miasta” ,wybrali w cuglach w mieście Poznań ostentacyjnego protektora gejów? Myślę ze współczuciem jak to Cię , tropiciela niestrudzonego „homozboków” w KK nawet tych sprzed 47 lat musi targać!!! A weź no, daj tu upust emocjom swym i wyraź swoją opinię.
 • trzeba rozmawiać
  25.10.2018 10:51
  pod warunkiem, że ktoś gustuje w rozmowach z pajacem i będzie chętny do rozmowy
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama