107,6 FM

Będziemy mieć więcej Senatorów?

Do Senatu wpłynie projekt zmiany w Konstytucji, zwiększający liczbę senatorów do 102 tak, że w jego skład wejdzie dwóch przedstawicieli Polonii; jest to symbolicznie podziękowanie za jej wkład w odzyskanie niepodległości - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Za chwilę zostanie złożony projekt zmiany w Konstytucji, zmieniającej liczbę senatorów ze 100 do 102. Dwa miejsca dla senatorów dedykowane senatorom wybranym przez Polonię. Jeden dla przyszłego senatora zza wschodniej granicy, drugi dla zachodniej. Tak to planujemy" - powiedział Karczewski na środowym briefingu w Senacie.

Wyraził też nadzieję, "że na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie kluby, wszyscy senatorowie, a później posłowie, zagłosują zgodnie". Jak ocenił marszałek Senatu, to byłoby "takie symboliczne podziękowanie Polonii za ich olbrzymi wkład w odzyskanie niepodległości i trwałość tej niepodległości".

Po raz pierwszy pomysł ten Karczewski przedstawił podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Karczewski wyraził wtedy nadzieję, że propozycja ta zostanie "bardzo szybko przeprowadzona przez parlament", tak by już w roku 2019 wybór senatora polonijnego był możliwy.

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu - głosy za granicą oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.

« 1 »
 • Gość
  24.10.2018 17:11
  Przecież już mamy panią senator Anders. Czyli i bez zmiany Konstytucji Polonia może mieć swoich senatorów. I ma - jeśli chce. A kto miałby ich wybierać? Tylko Polacy za granicą? I którzy? Z narodowością czy też z obywatelstwem? To już duża część Polonii byłaby pozbawiona prawa wyboru na starcie. Czy takie detale naszych senatorów w gorączce nagle aktualnej 100. rocznicy odzyskania niepodległości nie interesują?
  doceń 9
 • gosc
  24.10.2018 18:14
  A nie można zmniejszyć liczby senatorów w Polsce do 98 i dodać tych 2? Czemu to każdy pomysł polityków musi nas, podatników, kosztować?
  doceń 10
 • gosc
  24.10.2018 22:20
  Połowę zrobić. Albo jeszcze mniej. Po jednym przedstawicielu każdego ugrupowania, a do tego zespół pomocników merytorycznych za połowę pieniędzy. Jakoś tak.
  doceń 3
 • Gość
  25.10.2018 05:20
  Mam lepszy pomysł. Zmniejszyć liczbę posłów do 170 (10 na woj. + 10 dla Polonii) oraz liczbę senatorów do 18. Zwiększanie i tak już absurdalnie wysokiej liczby parlamentarzystów to pomysł cokolwiek niezdrowy.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama