107,6 FM

Będziemy mieć więcej Senatorów?

Do Senatu wpłynie projekt zmiany w Konstytucji, zwiększający liczbę senatorów do 102 tak, że w jego skład wejdzie dwóch przedstawicieli Polonii; jest to symbolicznie podziękowanie za jej wkład w odzyskanie niepodległości - poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Za chwilę zostanie złożony projekt zmiany w Konstytucji, zmieniającej liczbę senatorów ze 100 do 102. Dwa miejsca dla senatorów dedykowane senatorom wybranym przez Polonię. Jeden dla przyszłego senatora zza wschodniej granicy, drugi dla zachodniej. Tak to planujemy" - powiedział Karczewski na środowym briefingu w Senacie.

Wyraził też nadzieję, "że na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie kluby, wszyscy senatorowie, a później posłowie, zagłosują zgodnie". Jak ocenił marszałek Senatu, to byłoby "takie symboliczne podziękowanie Polonii za ich olbrzymi wkład w odzyskanie niepodległości i trwałość tej niepodległości".

Po raz pierwszy pomysł ten Karczewski przedstawił podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Karczewski wyraził wtedy nadzieję, że propozycja ta zostanie "bardzo szybko przeprowadzona przez parlament", tak by już w roku 2019 wybór senatora polonijnego był możliwy.

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów na senatora z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu - głosy za granicą oddawane są na kandydatów na posłów z okręgu warszawskiego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama