107,6 FM

Co Akwinata powiedziałby o pentekostalizacji Kościoła?

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali w Krakowie uczestnicy spotkania wokół książki „Odnowa w łasce” o. Tomasza Gałuszki OP. Dyskusja wokół zagadnienia pentekostalizacji w Kościele odbyła się w kapitularzu klasztoru ojców dominikanów.

Ruchy charyzmatyczne w Kościele są przedmiotem ożywionej dyskusji i wielu kontrowersji. Książka o. Gałuszki wnosi do tej debaty kontekst tradycji. Jak podkreśla autor, teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu nie została dotąd dobrze opracowana, a zagadnienie ruchu charyzmatycznego jest ciekawym tematem badawczym. Zaznaczył ponadto, że nie jest przypadkowy tytuł książki: „Odnowa w łasce”. Stanowi ona ciąg tropów, które doprowadzają do stwierdzenia, że charyzmaty są naturalną rzeczą, kiedy człowiek jest blisko Boga. Według niego Bóg daje możliwość doświadczenia rzeczy, których człowiek potrzebuje. „Zaśnięcie w Panu jest odpoczynkiem niedoskonałym, ale dającym przedsmak nieba. To element normalnej współpracy człowieka z Bogiem” – tłumaczył podczas spotkania w kapitularzu klasztornym. Jak dodał, Zesłanie Ducha Świętego było dla apostołów doświadczeniem „fizycznego wyrwania z bezpiecznego wnętrza Kościoła”.

Dyrektor Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Krakowie, o. Radosław Broniek OP przypomniał, że ruch Odnowy w Duchu Świętym nie ma dobrej renomy w pewnych kręgach w Kościele, bo dochodzi w nim czasem do nadużyć. Należy jednak spojrzeć na to zjawisko z perspektywy doświadczenia Kościoła. „Duch Święty nieustannie wzbudza nowe ruchy i pobudza świętych ludzi, by przyczyniali się do odnowy Kościoła” – zaznaczył. Wymieniając wartości ruchu charyzmatycznego, jak żywe doświadczenie Boga i miłość do Słowa, zakonnik zauważył jednocześnie, że jego słabością jest brak dowartościowania tradycji. „Wydobywając skarby tradycji Kościoła, Odnowa lepiej odnajduje swoją tożsamość i miejsce w Kościele” – ocenił.

O. Wit Chlondowski OFM, duszpasterz Szkoły Nowej Ewangelizacji „Zacheusz” w Cieszynie, przypomniał za bp. Andrzejem Siemieniewskim trzy znaczenia pojęcia „pentekostalizacja”: zjawisko, które zaowocowało ruchem zielonoświątkowym, przeniknięcie tego ruchu najpierw do kościołów protestanckich, następnie do Kościoła katolickiego oraz forma katolicka, w której ruch charyzmatyczny zmienił się i wniósł do doświadczenia Kościoła otwartość na bezpośrednie działanie Ducha Świętego i Jego charyzmaty. Franciszkanin podkreślał, że wszyscy wierzący mają misję, a skoro tak jest, to aby ją wypełnić, muszą odkryć charyzmaty, dzięki którym możliwa jest współpraca z Bogiem. Zastanawiał się również nad tym, jak charyzmaty powinny funkcjonować w parafiach i stwierdził, że drogą do aktywności w Kościele jest odkrycie, że jesteśmy „dziedzicami Boga”.

Dr hab. Aleksander Bańka zauważył w dyskusji, że tym, co leży u podstaw dobrego doświadczenia charyzmatów, jest więź z Bogiem. Aby mogła się ona zawiązać, człowiek potrzebuje przyjąć uzdrowienie. Im silniejsza jest ta więź, tym większe uporządkowanie życia. „Zdrowe doświadczenie w służbie Ewangelii będzie się przejawiało w rzeczach zadziwiających” - mówił, dodając, że nadzwyczajne zjawiska dzieją się zawsze „po coś”. Nie wolno jednak zapominać o celu, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny. Przestrzegał przy tym przed wpadaniem w „kult uzdrowienia”. Jego zdaniem, znaki są elementem orędzia ewangelicznego. „Życie przejawia się w braku świętego spokoju. To jest rzeczywistość dynamiczna” – ocenił.

Książka „Odnowa w łasce. Teologia charyzmatów św. Tomasza z Akwinu. Jak dotknąć Boga i otrzymać charyzmaty” o. Tomasza Gałuszki OP ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Esprit. Autor jest teologiem, doktorem habilitowanym historii średniowiecza. Zajmuje się historią papiestwa, teologii i biblistyki średniowiecznej, prawa karnego, herezjami i ruchami świeckich. Pracuje nad średniowiecznymi rękopisami m.in. dzieł św. Tomasza z Akwinu.

Co Akwinata powiedziałby o pentekostalizacji Kościoła?   mat. prasowy

« 1 »
 • AMDG
  26.10.2018 11:23
  Czy dominikanie byli w przeszłości inkwizytorami?
  doceń 4
 • katolik
  26.10.2018 12:56
  @Nika, Problem "odnowy" nie dotyczy tylko tych najbardziej widocznych i drastycznych spraw, jak psychomanipulacja, uczuciowe podejście do Wiary, objawy opętania, tworzenie grup pentakostalnych, które odłączają się od Kościoła tworząc sekty, itp.

  Problem dotyczy samych fundamentów tego ruchu, dotyczy początków, które są protestanckie, czyli heretyckie, oraz protestanckiej podstawy, która jest oparta o zupełnie inne podejście do Wiary.

  Co do pierwszego, to zło herezji może tylko powodować kolejne zło, nigdy dobro. Mówi się słusznie, że Pan Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła. Ale robi to wbrew złu, a nie poprzez jego akceptację, czy budowanie na nim. Np wielkim dobrem był Sobór Trydencki, który przeciwstawił się złu protestantyzmu przez potępienie protestanckich błędów, jasną doktrynę oraz dekrety o naturze i liturgii mszy świętej. To pozwoliło Kościołowi na odrodzenie się i rozkwit, wbrew szalejącemu protestantyzmowi.

  Dla katolika Wiara jest tym, co Pan Bóg Objawił, najpierw Izraelowi a potem apostołom i co Kościół do wierzenia podaje. Dla protestanta wiara jest subiektywnym przeświadczeniem, opartym w mniejszym lub większym stopniu na PŚ, czy doświadczeniach własnych. Tutaj absolutnie nie ma pomostu łączącego.

  Z tego doświadczenia historycznego i fundamentalnej skazy wynika jasno, że Kościół po prostu powinien odrzucić ruch odnowy przeciwstawiając mu jasną doktrynę oraz normy; co oczywiście nie znaczy odrzucenia ludzi. Ich trzeba zintegrować poprzez reedukację katolicką, poprzez odpowiednie wydawnictwa i katechezy, oraz zaszczepienie im zdrowych form etyki, religijności i pobożności, w tym mszy w rycie katolickim, zwanej czasem trydencką, różańca, pobożności maryjnej itd.

  Co do asystencji kapłanów masz 100% racji, jeśli nie 200%;) Problem jednak jest w zasadniczych brakach formacji teologicznej, liturgicznej, ... a także w braku odwago przeciwstawienia się ewidentnym nadużyciom. Wiem sporo o tym i mam swoje doświadczenia - naprawdę smutne.
  doceń 10
 • wujek_Olek
  26.10.2018 19:52
  W 11. i 12. wieku żydowscy, chrześcijańscy i muzułmańscy filozofowie próbowali pogodzić swoje religie i w tym ich Boga z logiką i rozsądkiem Arystotelesa. Ten znalazł w "Metafizyka" pierwszą przyczynę wszystkich przyczyn, świadome źródło istnienia, dobra i rozsądku.
  Żydom, Majmonidesowi się to udało, "Przewodnik błądzących" powinien już być dostępny po polsku.
  Chrześcijanom, Tomaszowi z Akwinu również, ok. pól wieku później, "Przeciwko poganom", ponoć ściągał od Majmonidesa.
  Muzułmanom nie powiodło się, ani Avicenna ani Averroes. Dlaczego? Bo Allah muzułmanów jest dowolny i złośliwy, daje błądzić i za to karze, albo i nie, polecam lekturę Koranu, hadysów i pierwszej biografii "proroka" analfabety.
  Bóg żydów i chrześcijan jest rozsądny, dobry i sprawiedliwy.
  Luther tego nie rozumiał i wprowadził w swojej teologii boską dowolność zbawienia, róbta co chceta, byle byście "wierzyli", wtedy bozia was -koniecznie- zbawi: "po czynach ich poznacie" i "wiara bez czynów jest martwa" – dla niego niby tylko żydowsko katolickie zabobony ...
  Islamski Kalifat i świecki, protestancko-anglosaski Lewiatan ze swoim pozytywizmem prawnym, to dwa totalitaryzmy, dwie strony tego samego medalu dowolności.
  Nasza wiara jest rozsądna.
  doceń 2
 • Marek Piotrowski
  22.11.2019 21:43
  Czy na spotkaniu był ktokolwiek sceptyczny wobec charyzmatów w formie jaką lansuje Odnowa?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama