107,6 FM

Apel biskupów świata przed szczytem klimatycznym w Katowicach

Biskupi z różnych stron świata podpisali dziś w Rzymie Deklarację Kontynentalnych Konferencji Episkopatów, w której wezwali rządy państw do „podjęcia ambitnych i natychmiastowych działań, by przeciwstawić się i przezwyciężyć niszczącym skutkom kryzysu klimatycznego”. Apel został wystosowany przed grudniowym szczytem klimatycznym COP24, jaki odbędzie się w Katowicach.

Oprócz zatrzymania wzrostu ocieplenia klimatycznego poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, biskupi wzywają do zrównoważonego stylu życia, poszanowania rdzennych ludów, zmian w paradygmacie finansowym zgodnych ze światowymi porozumieniami klimatycznymi, transformacji sektora energetycznego przez położenie kresu epoce paliw kopalnych i przejście do energii odnawialnej, zapewnienie wszystkim ludziom zdrowej żywności i promocję rolnictwa ekologicznego. W apelu zawarte jest także wezwanie do sprawiedliwego podziału zasobów naturalnych, a także do wywiązywania się państw z podjętych wcześniej zobowiązań finansowych na rzecz ochrony klimatu.

Deklarację podpisali przewodniczący: Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco, Federacji Konferencji Biskupów Azji (FABC) kard. Oswald Gracias, Federacji Konferencji Biskupów Katolickich Oceanii (FCBCO) abp Peter Loy Chong, Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp Jean-Claude Hollerich, Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) abp Gabriel Mbilingi oraz Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM) kard. Rubena Salazara Gomeza. Brakuje podpisu przedstawicieli episkopatów Ameryki Północnej.

Deklarację wsparły też: sieć katolickich organizacji pomocy w rozwoju CIDSE, Caritas Internationalis i Światowy Ruch Katolicki na rzecz Klimatu.

24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) odbędzie się w Katowicach w dniach 3–14 grudnia br.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • juytjytjhytj
  26.10.2018 21:04
  O czym ci biskupi mówią? Mówią o paliwach kopalnych jak o fakcie który niszczy planetę poprzez ocieplenie klimatu. Przecież nie ma na to 100 procentowych dowodów. Kiedyś nie było przemysłu i też było ciepło. Raz jest cieplej, a raz zimniej na ziemi. Tak było zawsze. Nie rozumiem po co biskupi się takim czymś zajmują.
 • o
  27.10.2018 09:37
  > Biskupi z różnych stron świata podpisali dziś w Rzymie Deklarację Kontynentalnych Konferencji Episkopatów, w której wezwali rządy państw do „podjęcia ambitnych i natychmiastowych działań, by przeciwstawić się i przezwyciężyć niszczącym skutkom kryzysu klimatycznego”

  Czyli biskupi zamiast zajmować się nauczaniem wiary, kierowaniem diecezjami wkraczają na pole klimatologii, w której nie mają absolutnie żadnej kompetencji. A do tego najwyraźniej zamiast wyznawać wiarę katolicką, wyznają wiarę w "globalne ocieplenie". To jest kolejny dowód na wielki kryzys w Kościele.
  doceń 5
 • Blurp
  28.10.2018 10:17
  Ciekawe są kometarze tych, ktorzy zdecydowali sie zabrać tu głos. Czy odróżniacie biskupów od ministrantów? Czy też wszystko o wszystkim wiecie najlepiej, bo przeczytaliscie w jakiejs gazecie?
  doceń 4
 • pawciopp
  11.02.2019 03:59
  Szkoda,ze biskupi świata milczą na temat przykłądowo -chemtrails. Godzą się na nakładanie np. dodatkowego haraczu w postaci opłat za emisje spalin.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama