107,6 FM

Watykan: Powstanie jedna międzynarodowa służba katolickiej odnowy charyzmatycznej

CHARIS - taką nazwę nosić będzie nowa międzynarodowa służba katolickiej odnowy charyzmatycznej, która powstanie 8 grudnia decyzją Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Na życzenie papieża Franciszka zastąpi ona dwie dotychczas istniejące instytucje: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships.

8 grudnia mają zostać zatwierdzone statuty CHARIS na okres próbny. Wejdą one w życie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. i wówczas obie wspomniane instytucje przestaną istnieć. CHARIS (Łaska) obejmie więc wszystkie formy Odnowy w Duchu Świętym, nazwanej w komunikacie Dykasterii „strumieniem łaski”. Nie będzie jednak ich organem władzy. Każda forma Odnowy pozostanie pod jurysdykcją kościelną, jakiej dotychczas podlega i z zachowaniem własnej tożsamości. Będzie mogła natomiast swobodnie korzystać z pomocy CHARIS w pełnieniu swojej misji.

Dykasteria dokona także nominacji władz CHARIS: moderatora, 18 członków Międzynarodowej Służby Komunii i asystenta kościelnego na trzyletni mandat. Moderatorem ma zostać prof. Jean-Luc Moens z Belgii, asystentem kościelnym o. Raniero Cantalamessa z Włoch, zaś wśród członków Służby reprezentujących różne kontynenty i formy Odnowy jest m.in. José Prado Flores z Meksyku.

Osoby te obejmą swe funkcje w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 2019 r., kiedy wejdzie w życie status CHARIS i przestaną istnieć dwie dotychczasowe organizacje, których majątek i środki finansowe przejmie nowopowstała.

« 1 »
 • Wertyu
  03.11.2018 07:06
  Odnowa wiary ! Chrześcijaństwa za sprawą Ducha Świętego ! To jest dobry kierunek!!
  doceń 0
 • Andy
  03.11.2018 09:18
  kierunek zmian Odnowy w Duchu świętym jest dobry, należy zwrócić uwagę by nauczanie i posługa były zgodne z Katechizmem Kościoła Katolickiego, by nie było różnych niepokojących udziwnień jak spoczynki w duchu i inne tego typu sprawy, niezgodne ze zdrowym rozumem i by było wiadomo kto zatwierdził lidera i animatorów i na jakich zasadach oni posługują, czy mają misję kanoniczną od Kościoła lokalnego i jakie są ich uprawnienia, co mogą, a czego nie mogą, co się stanie, gdy na spotkanie modlitewne nie przychodzi ksiądz, a lider nie wie dlaczego, itp. można by długo pisać, ale to mi się nasunęło.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama