107,6 FM

Określał siebie mianem „psa murzyńskiego"

Sam żebrząc, wspierał ludzi ubogich, wykupywał z niewoli niewolników.

Marcin urodził się 9 grudnia 1569 r. w Limie w Peru. Mimo sprzeciwu ojca w wieku 15 lat wstąpił do dominikanów w Limie, gdzie do końca życia jako brat zakonny prowadził infirmerię (szpitalik zakonny). Opiekował się tam nie tylko chorymi zakonnikami, ale wszystkimi, którzy przychodzili, niezależnie od ich pozycji społecznej i koloru skóry. 

Sam żebrząc, wspierał ludzi ubogich, wykupywał z niewoli niewolników. Gdy zabrakło mu pieniędzy na wykup, zaproponował przeorowi, by jego samego sprzedał i w ten sposób uzyskał potrzebne pieniądze. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Marcin zmarł 3 listopada 1639 r. Beatyfikował go Grzegorz XVI w roku 1837, a kanonizował św. Jan XXIII 6 maja 1962 r. Jest patronem fryzjerów, pielęgniarek, robotników, szkół i telewizji w Peru. 

W ikonografii św. Marcin przedstawiany jest w habicie dominikańskim. Jego atrybuty to anioł trzymający bicz i łańcuch, koszyk chleba, a obok mysz, krzyż, różaniec.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama