107,6 FM

Modlitwa za zmarłych biskupów oraz diecezjan w katedrze

Abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze przewodniczył Eucharystii za zmarłych biskupów oraz diecezjan.

Modlitwa miała miejsce w katowickiej katedrze wieczorem, Dnia Zadusznego. Po Eucharystii kapłani wraz z alumnami śląskiego seminarium zeszli do krypty grobowej biskupów katowickich.

Metropolita katowicki rozpoczynając Mszę św. przypomniał intencje wieczornej modlitwy. - Powierzamy dzisiaj naszych drogich zmarłych: diecezjan, prezbiterów, biskupów, diakonów. W sposób szczególny chcemy wspomnieć biskupów katowickich - mówił. Wymienił wszystkich biskupów katowickich oraz pochodzących z Katowic, którzy pełnili posługę w innych lokalnych Kościołach.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Grzegorz Olszowski. Przypomniał, że żadna modlitwa za zmarłych nie pozostaje bezowocna. - Każda modlitwa daje pomoc duszom czyśćcowym - mówił. Powiedział, że nasza pamięć modlitewna to także wyraz wdzięczności wobec tych, którzy odeszli.

Rozważając tajemnicę śmierci bp Olszowski wskazał, że trzeba nam „nieustannego wyznawania wiary, w Tego, który jest „drogą, prawdą i życiem”. - Trzeba nam odkrywać, że wobec bezradności, wobec strachu przed śmiercią, przychodzi orędzie i zapewnienie Jezusa: „Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Mego Ojca jest mieszkań wiele” - mówił.

Po błogosławieństwie na zakończenie liturgii asysta liturgiczna, społeczność Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz celebransi zeszli do krypty grobowej katowickich biskupów, gdzie spoczywają bp Stanisław Adamski, bp Arkadiusz Lisiecki oraz bp Herbert Bednorz.

Całość Dnia Zadusznego zakończyło Misterium Dnia Zadusznego, przygotowane przez chór archikatedralny oraz solistów.

Eucharystia w intencji zmarłych biskupów katowickich oraz zmarłych diecezjan, pod przewodnictwem metropolity katowickiego, jest sprawowana co roku w Dzień Zaduszny. Po liturgii ma miejsce procesyjne przejście do krypty grobowej, w której pochowani są katowiccy biskupi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama