107,6 FM

SN przesłał do Komisji Europejskiej pismo o zastosowaniu się do decyzji TSUE

Prof. Małgorzata Gersdorf jako I prezes SN przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia TSUE o tzw. środkach tymczasowych - poinformował PAP we wtorek zespół prasowy SN.

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

"W zawiadomieniu prezes Gersdorf poinformowała, że 19 października wszyscy sędziowie SN objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w SN i do końca października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania" - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Jak dodał, w informacji skierowanej do KE - oraz również do TSUE - przekazano także, że "organy władzy ustawodawczej i wykonawczej prowadzą rozważania, co do sposobu wykonania przedmiotowego postanowienia".

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił w końcu października, że Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem SN, a sędziowie, którzy wrócili do SN po decyzji TSUE, są cały czas sędziami w stanie spoczynku. Inny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił zaś w Sejmie, że wykonanie decyzji TSUE z 19 października wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN i zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

« 1 »
 • A.G.
  06.11.2018 12:02
  Brawo dla pani prezes SN, która wykonuje orzeczenia zabezpieczające TSUE w przeciwieństwie do organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Polsce, które w ogóle nie realizują decyzji TSUE wbrew swoim obowiązkom ustawowym.
  doceń 15
 • tantkiewicz
  06.11.2018 19:27
  Zobaczymy, czy ich przyjma do orzekania w TSUE? Reka reke myje? TSUE tez nie chce zmian = PO/KO?
  doceń 4
 • gość
  06.11.2018 20:23
  Prof. Małgorzata Gersdorf nie jest już I prezes SN i nie ma prawa wysyłać pism do TSUE w i mieniu SN!
 • Adam
  12.11.2018 10:34
  Prof. Gersdorf nie była sędzią SN, co sam Trybunał przyznał, nakazując w trybie środka zabezpieczającego (bezzasadnie) przywrócenie jej do pracy - co nie nastąpiło. Niemniej Gersdorf stwierdziła, że wróciła, więc pracuje (nie wiem, czy z przerwą, czy nie, jej zdaniem). Ona zaczyna łamać prawo wbrew nałogowo. Zwracam też uwagę, że sami sędziowie (pracujący zgodnie z prawem) zaczynają mówić o tych prawnych skandalach.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama