107,6 FM

Katowice będą organizatorem Światowego Forum Miejskiego?

Chcemy, żeby Katowice były organizatorem XI edycji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku - powiedział we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że taką decyzję podjęła Rada Ministrów.

"Rząd zdecydował, że miastem, które przedstawimy, jako polską kandydaturę do organizacji tej prestiżowej międzynarodowej konferencji będą Katowice" - oznajmił minister. Dodał, że aglomeracja ta dysponuje największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym, dzięki czemu wszystkie wydarzenia forum będą mogły się odbywać w jednym miejscu. Miasto to - jak zaznaczył - ma też ciekawe rozwiązania rewitalizacyjne doskonale pokazujące, jak przestrzeń industrialna może być zaadaptowana na cele kulturalne i biznesowe. Argumentem za wyborem Katowic było też jego położenie i dobra komunikacja. "To największy po Warszawie ośrodek transportu lotniczego i węzeł, gdzie krzyżują się linie kolejowe i autostrady" - wyjaśnił minister.

Resort inwestycji i rozwoju szacuje, że na forum przyjadą przedstawiciele ponad 100 krajów, a liczba uczestników może wynieść 20-30 tys. Termin zgłaszania miast - kandydatur upływa 15 stycznia 2019 roku, a w 2019 roku ONZ ogłosi, kto zostanie organizatorem. "Uważamy, że jesteśmy, jako kraj dobrze przygotowani i mamy szansę wygrać - powiedział Kwieciński, zaznaczając, że impreza będzie doskonałą okazją do pokazania osiągnięć gospodarczych Polski i efektów działania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zapytany o koszty tego przedsięwzięcia, stwierdził, że dopiero "będziemy musieli usiąść razem z przedstawicielami Katowic, wszystko zaplanować i policzyć" - powiedział i dodał, że trzeba będzie wpłacić 8 tys. euro składki do ONZ. Minister poinformował również, że część kosztów, Polska, jako organizator, będzie musiała ponieść sama. Dotyczy to np. kosztów transportu uczestników czy "różnych imprez". Zaznaczył, że korzyści, jakie organizator odnosi, znacząco przekraczają koszty.

Katowice były jednym z czterech polskich miast predysponowanych do organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Były też Warszawa, Poznań i Łódź. W tym roku w grudniu Katowice będą organizatorem szczytu klimatycznego ONZ.

« 1 »
  • tolipa
    07.11.2018 09:22
    Nie czarujmy się. Nie zarobimy w Katowicach ani na jednej, ani drugiej imprezie. Gdyby tak miało być, trafiłyby do innych miast. Będzie za to pewny bałagan komunikacyjny, zagrożenie epidemiologiczne i terrorystyczne. Dwa tygodnie w grudniu przed samymi świętami mamy spaprane. W porównaniu z tym, parodniowy TdP kręcący się co roku po śląskich drogach i katowickich ulicach to pikuś, choć też zbędny, uciążliwy i gdzie indziej go nie chcą. Miasto... frajerów czy co???
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama