GIS: Pracujemy nad przepisami o szczepieniach cudzoziemców

dodane 08.11.2018 16:35

PAP |

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas poinformował PAP w czwartek, że są przygotowywane przepisy dotyczące szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Szczegółów nie ujawnił.

GIS: Pracujemy nad przepisami o szczepieniach cudzoziemców   Henryk Przondziono /Foto Gość

"Pracujemy nad tym, żeby Ukraińcy - a oni głównie przywożą nam odrę - szczepili się u siebie lub też, żeby byli na tyle świadomi, że jeżeli nie są zaszczepieni, aby się zaszczepili w Polsce" - powiedział PAP.

GIS pytany przez PAP, czy szczepienia dla cudzoziemców, a szczególnie dla Ukraińców, będą darmowe, odpowiedział, że na razie nie ma takich planów. "Ta szczepionka nie jest tania, ale też nie jest tak droga, żeby osoba pracująca nie mogła się zaszczepić. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby (darmowo - PAP) szczepić cudzoziemców, tym bardziej że trzeba by zabezpieczyć specjalne środki w budżecie. Nie jesteśmy organizacja charytatywną" - ocenił Pinkas.

Negatywnie odniósł się do propozycji, aby osoby przyjeżdżające do Polski musiały mieć zaświadczenie o szczepieniach. "Nie chcielibyśmy wdrażać programu, który nie byłby skuteczny. Same zaświadczenia, które będą sprawdzane na granicy, nie przyniosą efektu. Chwilę po wprowadzenia takiego wymogu, będzie je można kupić za kilkaset hrywien" - wyjaśnił szef GIS.

Pinkas poinformował, że w sprawie szczepień polskie władze mają "kontakt z rządem ukraińskim". Przyznał, że Ukraińcy mają problem z wyszczepialnością, "bo nastąpiła tam istotna dezorganizacja systemu opieki zdrowotnej". "Warto im pomagać, pokazywać, jak sobie radzimy z ruchami antyszczepionkowymi, u nich jest to także ogromny problem" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GIS, PAP, SZCZEPIENIA, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Mag 09.11.2018 07:11
Niezalogowany użytkownik To oni u nas żyją i nie mają szczepień a my musimy mieć?????
Plusów: 3 podatnik 08.11.2018 17:02
Niezalogowany użytkownik co za bzdura. Przyjeżdżający powinni pokazać uznawane zaświadczenie o szczepieniu a jeżeli nie mają to powinni być szczepieni na granicy (w szpitalnych warunkach) za opłatą. W każdym razie nie za moje pieniądze.

wszystkie komentarze >