107,6 FM

Polska - dzięki Bogu

Gdy czas dojrzał, wolność przyszła jak dar - nie jak zdobycz.

Kilka lat przed odrodzeniem się Polski nic na to nie wskazywało. Nasz naród był jak chłopiec, którego jednocześnie trzymają za gardło aż trzej potężni faceci. Każdy z nich cesarz, pan ludów i władca olbrzymich obszarów, wódz nieprzeliczonych wojsk. Jak w tych warunkach można było myśleć o niepodległej ojczyźnie? Powstania tylko potwierdziły bolesną prawdę, że to nie ludzka moc wyrwać się z żelaznego uścisku takich mocarzy. Największe wysiłki i danina krwi nic nie dały, a nawet pogorszyły sytuację Polaków. Nie pomogły plany, kalkulacje i strategie.

I kto by pomyślał, że gdy czas dojrzeje, wolność przyjdzie bardziej jak dar niż jak zdobycz?

Gdy wiele lat wcześniej Adam Mickiewicz modlił się „o wojnę powszechną za wolność ludów”, czy mógł przypuszczać, że taka wojna naprawdę przyjdzie? I choć wolność ludów wcale nie była celem tej strasznej ogólnoświatowej rzezi, to faktycznie wolność – dla Polski – była jej skutkiem. Zaborcze potęgi rzuciły się sobie do gardeł i tak się wzajemnie wyniszczyły, że straciły zdolność panowania nad zagarniętymi ziemiami.

Cała ta rzecz pokazuje, jak niewiele mogą te wszystkie dywizje, którymi szczycą się możni tego świata. Cztery lata wystarczyły, żeby upadły cesarstwa, a mapa Europy zmieniła się nie do poznania. A plany przecież były zupełnie inne.

Pod tym względem nic się nie zmieniło – jeśli jesteśmy wolnym narodem w wolnym państwie, to nie dzięki naszemu sprytowi, sile militarnej i jakiejkolwiek innej, tylko Bożemu błogosławieństwu. Niezasłużonemu, ale wymodlonemu. Bo prawdziwa siła Polski mierzy się świętością jej obywateli.

Św. Faustyna zapisała w Dzienniczku: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała, ile ofiar i modłów za ciebie do Boga zanoszę. Ale uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”.

Niech Bóg będzie uwielbiony w Polsce. Skoro nasza ojczyzna ma Boże błogosławieństwo, niech i ona będzie błogosławieństwem dla świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Eugeniusz_Pomorze_
  11.11.2018 11:18
  Pan Bóg i Jego Córka, Matka i Oblubienica - Najświętsza Maryja Panna są bardzo, bardzo, baaardzo kochani, że dali nam tak piękną Ojczyznę Polskę, i to jeszcze WOLNĄ! Dzięki Ci Tato i Mamo!:-)❤
  doceń 4
 • gość
  11.11.2018 15:30
  Jutro kończy się okres "100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości", więc znowu można zacząć chlać jak przedtem, a także "nadrobić zaległości"...
 • Czesio
  11.11.2018 19:04
  Nareszcie kończy się dzień. Temat 100 lecia i marszów już uszami mi wychodzi. Szkoda gadać, propaganda jak za PRL.
 • 1julek
  13.11.2018 08:12
  "Wolność przyszła jak dar, nie jak zdobycz" - racja, ale Pan Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze. Więc wolność jest darem zdobytym dzięki dobru, dzięki miłości, modlitwie, pracy itd. naszych przodków. Chwała im za to.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama