107,6 FM

Świętowanie niepodległości na Śląsku

W niedzielę 11 listopada, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na mieszkańców regionu czeka wiele wydarzeń i patriotycznych atrakcji. Będziemy tam z wami!

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o 10.30, pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, zostanie odprawiona Msza w intencji Ojczyzny. Wezmą w niej udział władze państwowe i samorządowe oraz kompanie honorowe wojska i policji. Do uroczystej oprawy muzycznej zaproszono Chór Filharmonii Śląskiej.

Po Eucharystii rozpoczną się uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, a wieczorem na melomanów czeka uczta muzyczna w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. O 21.00 rozpocznie się tam koncert "Muzyka Niepodległa". Jest to projekt rapera Miuosha z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

W Chorzowie oficjalne uroczystości rozpoczną się o 9.00 uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Barbary. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Powstańca Śląskiego, gdzie nastąpi odśpiewanie Hymnu i złożenie kwiatów.

Na placu Powstańców Śląskich odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego. Główną atrakcją będzie ważący niemal 2,5 tony amerykański wóz wojskowy Humvee. Muzeum Techniki Wojskowej zaprezentuje całą flotę wojskowych pojazdów, w tym między innymi: Jeepy, Honkery czy GAZ-y. Wszystkie będzie można dokładnie obejrzeć również od wewnątrz. W niedzielę można będzie też zwiedzać chorzowskie schrony.

Na Stadionie Śląskim od 12.00 do 19.00 odbędzie się piknik rodzinny. Na uczestników czekają między innymi: wystawa militariów, strzelnica laserowa, pokazy musztry paradnej oraz konkursy z nagrodami. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wieczorny koncert Miuosha oraz widowiskowy pokaz laserów.

W Rybniku uroczystości rozpoczną się Mszą w intencji Ojczyzny o 10.30 w bazylice św. Antoniego pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego. Po Eucharystii nastąpi złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz przemarsz na Rynek, gdzie zaplanowano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy uroczystości otrzymają patriotyczne kotyliony i biało-czerwone chorągiewki.

Na wszystkich chętnych czekać będzie darmowa żołnierska grochówka, gorąca herbata, biało-czerwona wata cukrowa oraz 200 muffinek z pikerem biało-czerwonym. Natomiast o 14.00 ruszy gra terenowa "Śladami Niepodległości - Józik z Rybnika", przeznaczona dla rodzin z dziećmi, patroli harcerskich, grupek przyjaciół, szkolnych kolegów.

O 16.45 na rynkowej scenie rozpocznie się koncert pieśni polskich, a o 18.00 zaplanowano widowiskowy mapping 3D wyświetlany na ścianach budynku Ratusza, opowiadający historię Rybnika, a o 18.10 biało-czerwony pokaz sztucznych ogni.

Oficjalne uroczystości w Tychach rozpoczną się o 12.00 Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marii Magdaleny. Po Mszy odbędzie się przemarsz pod Urząd Miasta Tychy, gdzie nastąpi odsłonięcie pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. Na popołudnie i wieczór zaplanowane są także koncerty patriotyczne, między innymi z udziałem zespołu SKALDOWIE.

"Gość Katowicki" będzie towarzyszył mieszkańcom regionu w świętowaniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Relacje z tego dnia znajdą się na naszej stronie internetowej tego samego dnia. Zapraszamy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama