107,6 FM

"Wspólne świętowanie będzie służyć budowaniu jedności"

Wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Krakowie.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości, jest to święto, podczas którego "wspominamy męstwo i zasługi wszystkich walczących o granice i miejsce Rzeczypospolitej w Europie i świecie, w tym żołnierzy Legionów Polskich, którzy w Krakowie rozpoczęli swój szlak bojowy".

List prezydenta odczytano podczas inauguracji objętego prezydenckim patronatem projektu "Płomień Niepodległości", w ramach którego na Kopcu Kościuszki zapalony został "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku.

Prezydent wyraził również przekonanie, że "wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski, będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości".

Listy do uczestników uroczystości skierowali także związani z Małopolską wicepremier Beata Szydło oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreśliła Szydło, instalacja "Płomień Niepodległości", "to piękny sposób na uczczenie ofiary, jaką na ołtarzu naszego kraju złożyli polscy żołnierze, walczący o suwerenność".

"W istocie to taki żar miłości do utraconej ojczyzny, który mimo 123 lat zaborów nie zgasł w sercach Polaków, pozwolił nas przetrwać jako narodowi" - napisała Szydło w liście, odczytanym przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika. "On także był siłą, która nakazywała chwycić za broń i krwią poległych wyznaczać granice naszego kraju. Bo +wolność krzyżami się mierzy+. (...) Składam dziś hołd polskiej ziemi i jej synom, którym zawdzięczamy naszą wolność" - podkreśliła.

Z kolei Adamczyk zwrócił uwagę, że "własne, suwerenne państwo było zawsze dla narodu polskiego najwyższą wartością". "Losy odzyskania niepodległości przed stu laty, to nie tylko krwawe powstania i zrywy niepodległościowe, ale także codzienny wysiłek rodaków zamieszkałych na terenach I Rzeczypospolitej i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości i rozwijania rodzimej kultury" - podkreślił.

Jak dodał minister infrastruktury, "dzisiaj jesteśmy im za ten trud i przekazane dziedzictwo niezwykle wdzięczni". "Kontynuując ich dzieło sprzed stu lat, każdego dnia podejmujemy starania, aby tworzyć silne, nowoczesne i dostatnie państwo" - dodał.

Rozpalenie płomienia na Kopcu Kościuszki poprzedziło m.in. złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie, podczas symbolicznego uruchomienia instalacji rozbłysnął "płomień pamięci" - dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku. Wydarzenie koncert pieśni patriotycznych "Od marzeń do niepodległości".

W weekend w całym kraju trwają uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Krakowie zaplanowano m.in. 70. Krakowską Lekcję Śpiewania najważniejszych polskich pieśni oraz odegranie hymnu państwowego z wieży Bazyliki Mariackiej i wspólne odśpiewanie go w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama