107,6 FM

KGP: Incydenty podczas dwóch z tysiąca imprez zorganizowanych 11 listopada

Ponad 12 tys. policjantów zabezpieczało tysiąc imprez zorganizowanych w całym kraju 11 listopada - powiedział w poniedziałek Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Podczas dwóch z tych imprez - w Warszawie i we Wrocławiu - policja odnotowała różnego rodzaju incydenty.

"Z tych tysiąca zgromadzeń, imprez, różnego rodzaju spotkań i uroczystości, w dwóch mieliśmy pewne incydenty" - zaznaczył podczas konferencji podsumowującej niedzielny marsz z okazji 11 listopada Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Incydenty, o których mówił, miały miejsce podczas marszów, które przeszły w niedzielę ulicami Warszawy oraz Wrocławia.

Podczas Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko", w którym uczestniczyło 250 tys. osób - w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - policja odnotowała sześć różnego rodzaju zdarzeń. Wśród tych incydentów komendant policji wymienił: uszkodzenie lusterek w ośmiu pojazdach zaparkowanych przy jednej z ulic oraz drobne zniszczenie elewacji jednego ze sklepów.

Policja zatrzymała również dwóch sprawców pobicia, osobę, która zniszczyła telefon jednej z uczestniczek marszu oraz osoby, które zaatakowały operatora kamery jednej ze stacji telewizyjnych (Szymczyk zaznaczył, że operator nie zdecydował się na złożenie wniosku o ściganie sprawcy). W kierunku uczestników kontrzgromadzenia odbywającego się na placu Wisłockiego zostały również rzucone w pewnym momencie petardy i race - komendant zapewnił jednak, że nikt nie odniósł obrażeń.

Komendant Szymczyk wspomniał również o dwóch incydentach ujawnionych po marszu w Internecie - podpaleniu flagi Unii Europejskiej oraz znieważeniu reporterki jednej z gazet.

"Założyliśmy z góry, że jeśli chodzi o używanie materiałów pirotechnicznych, jeśli nie będzie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia uczestników - będziemy koncentrować się na zbieraniu materiału filmowego i na bazie tego materiału filmowego będziemy ustalać sprawców" - mówił komendant.

Po warszawskim marszu wylegitymowano łącznie 93 osoby.

Z kolei podsumowując Marszu Polski Niepodległej zorganizowany przez narodowców we Wrocławiu, Szymczyk podał, że podczas konfrontacji z uczestnikami kontrzgromadzenia, ranni zostali dwaj uczestnicy kontrzgromadzenia oraz jeden policjant.

« 1 »
 • Marcin
  12.11.2018 17:07
  Marsz "Dla Ciebie Polsko" nie zgromadził 250tys. ludzi. Marsz Niepodległości i Marsz "Dla Ciebie Polsko" razem zgromadziły 250tys. ludzi. Taka jest prawda. Dlaczego pomijacie Marsz Niepodległości ?
  doceń 2
 • michał arch.
  12.11.2018 17:09
  Państwo nareszcie przestaje być teoretyczne. Wyeliminowano większość rodzimych i zagranicznych prowokatorów i zadymiarzy, zanim zdążyli cokolwiek zbroić. Interesujące będzie ujawnienie inspiratorów ich działań ze szczebla politycznego i mediów, z czego też należy wyciągnąć jak najdalej idące konsekwencje. To samo musi spotkać organizatorów i wykonawców antypolskich akcji za granicą i w organizacjach międzynarodowych, gdzie podają się za obrońców praworządności w naszym kraju, realizując interesy polityczne i finansowe państw obcych kosztem Polski. Obecna władza musi zaprowadzić porządek w tych tematach, ma prawo i upoważnienie Polaków do zdecydowanych i konsekwentnych działań. Jeśli będzie się zachowywać chwiejnie, oglądając się na innych, tak jakby nie miało prawa wszystkich instrumentów władzy w sposób skuteczny w interesie Polaków wykorzystywać, straci autorytet na świecie, a w Polsce sromotnie przegra nadchodzące kolejne wybory.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama