107,6 FM

Gliński: Spalenie flagi UE było godzeniem w wartości innych ludzi

Spalenie flagi UE podczas marszu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości było godzeniem w wartości innych ludzi - powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński. Jego zdaniem, za pomocą tego czynu próbowano kogoś obrazić.

Podczas marszu zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości spalono flagę Unii Europejskiej. Do tego incydentu odniósł się w poniedziałek na antenie Polsat News wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wicepremier został zapytany, czy jest po stronie policji, która ściga osoby, które spaliły flagę UE, czy po stronie tych, którzy mówią, że flaga nie jest oficjalną flagą żadnego państwa (...). Odparł, że w Polsce obowiązuje prawo, które stanowi wyraźnie, że nie można w sposób świadomy godzić w wartości innych ludzi.

Dopytany, czy spalenie flagi było godzeniem w wartości, Gliński odparł: "Oczywiście że tak, bo kogoś próbowano za pomocą tego obrazić".

"Ja przypominam także tym osobom, jaka jest symbolika tej flagi. Przecież to jest symbolika pochodząca z naszej religii i wiary, bo takie były korzenie Unii Europejskiej" - powiedział Gliński.

"To że UE czasami błądzi - i to jest teza, którą socjologowie i politolodzy od lat formułują - że mamy istotny deficyt demokracji w UE, a zwłaszcza w organach UE, to nie znaczy, że my się od Unii odwracamy. Wręcz przeciwnie. Jesteśmy obliczalnym, cywilizowanym, potężnym i godnym krajem, który jest członkiem UE i zapewniam (...), że nie damy się z UE nikomu wypchnąć, nawet przewodniczącemu Komisji Europejskiej" - podkreślił wicepremier.

Komendant Stołeczny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys. zł za pomoc w ustaleniu sprawcy spalenia flagi UE. W poniedziałek szef straży Marszu Niepodległości Mateusz Marzoch poinformował, że do komendy stołecznej policji zgłosił się skarbnik Młodzieży Wszechpolskiej "celem doniesienia" na prezesa MW Ziemowita Przebitkowskiego, który "dokonał podpalenia flagi Unii Europejskiej".

"Przyznaje się do tego, że ten kawałek materiału nazywany flagą Unii Europejskiej został przez niego i tylko wyłącznie przez niego podpalony" - dodał Marzoch. "To, co się nazywa flagą Unii Europejskiej, nie jest w żaden sposób uregulowane żadnymi przepisami międzynarodowymi, nawet Traktatem Lizbońskim, () nie mówi i nie wymienia ani hymnu UE, za który uważana jest +Oda do radości+, nie mówi też o żadnym godle, a tym bardziej o żadnej fladze" - podkreślił Marzoch.

« 1 »
 • sp
  13.11.2018 08:53
  Przecież UE to traktat, a nie jakaś świętość... Kogo ma niby obrażać czyjś protest przeciwko zapisom prawniczym? Bo ktoś uznaje ten traktat za swoje bóstwo? Nie dajmy się zwariować.
 • BeZ ŻADNEGO TRYBU
  13.11.2018 11:42
  Jakby to panu Glińskiemu prosto wyjaśnić...? Może na przykładzie tęczy. Też jest symbolem przymierza Pana Boga z ludźmi, a jednak został on przejęty przez ludzi, których "przodków w obrzydliwości" Pan przetrzebił w Sodomie. I nie inaczej jest z dwunastoma gwiazdami niejakiej UE, która nawet w preambule nie chciała mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem i każdym dokumentem amoralnym daje temu wyraz. Przy okazji - palenie flagi hitlerowskiej też byłoby godzeniem w wartości wielu współczesnych Niemców maszerujących regularnie w hołdzie zbrodniarzom. Taki to jest argument ministra... Skąd PiS wytrzasnął tego człowieka na osłodę Lemingradczyków? Pierwszy w parze z Gowinem do dymisji.
  doceń 4
 • Gosc
  13.11.2018 12:47
  To nie było tylko godzenie w wartości innych ludzi, ale również naszych wspólnych wartości.
  doceń 3
 • MB
  13.11.2018 15:33
  A gdybym spalił publicznie pentagram, to też byłbym ściganym bo godzę w czyjeś tam "wartości"?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama