107,6 FM

Łódź: Niektóre chrzty i bierzmowania do powtórki

Kuria łódzka informuje, że sakramenty udzielane w jednej ze wspólnot mogą być nieważne.

Komunikat opublikowany na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej odnosi się do działającej w Łodzi wspólnoty o nazwie Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego z siedzibą w Łodzi przy ul. Gdańskiej 143/1U. Choć nazwa sugeruje związek z zakonem franciszkańskim, w rzeczywistości nie jest to wspólnota działająca w jedności z Kościołem katolickim.

Do kurii metropolitalnej łódzkiej wpłynęły zapytania dotyczące ważności tych sakramentów. Z komunikatu podpisanego przez kanclerza kurii, ks. dra Zbigniewa Tracza, dowiadujemy się, że - po konsultacji z Zespołem ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną KEP - istnieją poważne wątpliwości co do godziwości, a nawet ważności udzielonych w tej wspólnocie sakramentów chrztu i bierzmowania. W związku z tym istnieje konieczności ich warunkowego powtórzenia.

Publikujemy treść komunikatu:

W związku z zapytaniami kierowanymi do nas, Kuria Metropolitalna Łódzka – po konsultacji z Zespołem ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną KEP – uprzejmie informuje, że istnieją poważne wątpliwości co do godziwości, a nawet ważności sakramentów: Chrztu św. i bierzmowania udzielanych we wspólnocie tzw. „Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego” z siedzibą w Łodzi przy ul. Gdańskiej 143/1U. W związku z powyższym istnieje konieczności ich warunkowego powtórzenia.

ks. dr Zbigniew Tracz
Kanclerz Kurii

SPROSTOWANIE: W pierwszej wersji tekstu błędnie podaliśmy informację, że Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego należy do Kościoła Starokatolickiego RP, za co przepraszamy.

« 1 »
 • Gość
  13.11.2018 16:48
  Jak mówi Credo "wyznaję jeden chrzest".
  doceń 7
 • jurek
  13.11.2018 18:05
  Przecież ochrzcić może każdy - nawet nie chrześcijanin.
  doceń 9
 • COR
  13.11.2018 19:19
  Sęk w tym, ze to nie są zwykli Starokatolicy, którzy choć są w schizmie z Rzymem to mają zazwyczaj ważne sakramenty, a chrzest na pewno. To jest wspólnota Katolickiego Kościoła Mariawitów, wspólnota o co najmniej wątpliwym jeśli nie wprost heretyckim podejściu do Trójcy Świętej, istnieją źródła mówiące ze Boga Ojca utożsamiają z Maryją, a swoją protoplastkę, wizjonerkę Mateczkę Kozłowską uznają za Ducha Św. Z tego powodu najprawdopodobniej rzeczywiście nie chrzczą w prawdziwe imię Ojca i Syna i Ducha Św. stąd nota o nieważności sakramentu i konieczności ochrzczenia warunkowo zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Kanonicznego.
  doceń 19
 • Svetomir
  13.11.2018 21:50
  @PEEP Pomylił Pan Kościół Starokatolicki z Kościołem Polskokatolickim. To ten drugi został powołany przez komunistów. Pierwszy został przez nich zniszczony, przetrwało kilku księży w podziemiu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama