107,6 FM

Angela Merkel chce utworzenia europejskiej armii

Szef Pentagonu James Mattis powiedział we wtorek w Waszyngtonie, że NATO jest "kamieniem węgielnym" obronności Europy. Amerykański minister obrony odniósł się w ten sposób do propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel utworzenia europejskiej armii.

"Uważamy NATO za kamień węgielny pod względem ochrony Europy i w pełni popieramy narody, które w tej kwestii chcą robić więcej." - skomentował Mattis przed spotkaniem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem w sprawie stałej obecności sił amerykańskich w Polsce.

Angela Merkel przedstawiała w Parlamencie Europejskim swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej podczas debaty z europosłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Kanclerz Niemiec przekonywała m.in. do pomysłu stworzenia "prawdziwej europejskiej armii". "Musimy stworzyć oddziały europejskie. (...). Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejską armię" - zaznaczyła.

Jak dodała kanclerz, wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu, że wśród państw europejskich nie będzie wojny. Dodała, że taka armia nie byłaby przeciwko NATO i że "nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy". Zaznaczyła, że powinny istnieć wspólne szkolenia wojskowe.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama