107,6 FM

Nie tylko kwestia smaku

Zarys bazyliki Mariackiej znalazł się na rajstopach produkowanych przez jedną z firm w Łodzi. Gospodarze świątyni protestują.

Włodarze krakowskiej świątyni skontaktowali się już z producentem rajstop z prośbą o usunięcie produktu z oferty. - Musimy dbać o dobre imię bazyliki - mówi Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej bazyliki Mariackiej. Nie ma jeszcze odpowiedzi ze strony firmy, ale, jak zapewnia M. Woźniak, gospodarze jednego z najważniejszych kościołów w Krakowie liczą na dobrą wolę producenta.

Wcześniej przedstawiciele firmy deklarowali w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli wpłynie oficjalne zgłoszenie w tej sprawie - zajmą się nim z uwagą.

O problemie została poinformowana krakowska kuria i prawnicy. - Granica dobrego smaku została przekroczona - ocenia M. Woźniak. Dodaje, że świątynia jest miejscem kultu i zabytkiem o ogromnym znaczeniu. Należy też do terenu Parku Kulturowego Starego Miasta. Umieszczanie jej na damskiej bieliźnie jest niedopuszczalne.

Rzecz w tym, że o ile gospodarze bazyliki mają wpływ na wykorzystywanie do celów komercyjnych wnętrza kościoła, o tyle brakuje przepisów określających, gdzie i w jakim celu można wykorzystywać wizerunek budowli. Nie jest on znakiem zastrzeżonym, jak Wawel czy Sukiennice, jednak to nie oznacza, że można go wykorzystywać bez ograniczeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • tomak
    14.11.2018 12:11
    No i znowu brak rozumu (być może zła wola też), najpierw u producenta damskiej bielizny, potem u polskiego ustawodawcy, który dotychczas nie określił odpowiednią ustawą co wolno reklamie a co nie. Nie może być tak, że biznes jest najwyższą wartością na świecie. Nie może być tak, że dla tak marnego, mało wartościowego celu jakim jest bielizna, używa się tak mocnej, dużej wartości jaką jest historyczna, wspaniała świątynia katolicka w kraju. Tutaj środek do celu jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do wartości celu. Biznes na okrągło w ten sposób profanuje wysokie wartości nie tylko religijne, ale i ogólnie, kulturowe. I nikt na to w sposób adekwatny nie reaguje. Gdzie są nasi posłowie? Gdzie są nasi "wybitni" publicyści? To skandal, za którym, niestety, kryje się ubóstwo myślowe naszych, pożal się Boże, elit.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama