107,6 FM

Gdzie szukać informacji o ochronie dzieci

Na nowej stronie internetowej Centrum Ochrony Dziecka znajduje się pełna baza delegatów diecezjalnych i zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży w Polsce.

Uruchomiona właśnie witryna zawiera ponadto informacje o ofercie edukacyjno-prewencyjnej COD, zbiór najważniejszych wypowiedzi hierarchów oraz dokumentów Kościoła nt. wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz przykłady liturgii i modlitw pokutnych.

Na stronie: cod.ignatianum.edu.pl znajduje się pełen wykaz osób odpowiedzialnych w każdej diecezji lub zgromadzeniu zakonnym za przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach wykorzystania seksualnego małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej. Informacja o delegacie znajduje się ponadto niemal na wszystkich stronach internetowych diecezji w Polsce. - Chcemy w ten sposób pomóc osobom skrzywdzonym przez duchownych lub posiadającym wiedzę o takiej krzywdzie w kontakcie z delegatem odpowiedniej diecezji lub zgromadzenia zakonnego - deklaruje ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny COD.

Osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą mogą znaleźć na stronie informacje o przeprowadzanych przez COD szkoleniach i warsztatach dla diecezji, zgromadzeń, wspólnot i seminariów oraz o współorganizowanym z Akademią "Ignatianum" studium podyplomowym nt. profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Oferta skierowana jest do różnego rodzaju instytucji edukacyjno-wychowawczych, organizacji i wspólnot religijnych, placówek duszpasterskich i formacyjnych, grup zawodowych oraz wolontariuszy. - Chodzi o to, aby ci, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, potrafili rozpoznawać oraz właściwie reagować na przemoc dotykającą małoletnich, a poprzez profilaktykę włączyć się w tworzenie bezpiecznych środowisk życia i rozwoju - tłumaczy ks. Studnicki.

Dzięki nowej stronie zapoznać się też można z wyborem najważniejszych wypowiedzi papieży, polskich biskupów, a także zbiorem kościelnych dokumentów na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych oraz podejmowanych działań dotyczących troski o ochronę dzieci i młodzieży w Kościele. Zaprezentowano też przykłady liturgii oraz modlitw pokutnych, które mają rozbudzać sumienia oraz wzmocnić zaangażowanie na rzecz budowy kultury ochrony małoletnich przed wszelkimi formami nadużyć w Kościele i społeczeństwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama