107,6 FM

Chorwacka telewizja przeprosiła za kłamstwa o marszu "Dla ciebie Polsko"

Chorwacka telewizja publiczna HTV przeprosiła za kłamliwe informacje na temat niedzielnego marszu "Dla ciebie Polsko", który opisała jako "zgromadzenie nacjonalistów i skrajnej prawicy". Przeprosiny pojawiły się po interwencji polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Przeprosiny przeczytał przed kamerami prowadzący główne wydanie wiadomości stacji HTV, który powiedział, że do niedzielnego wydania "zakradł się błąd, spowodowany wykorzystaniem niesprawdzonych źródeł i skracaniem wiadomości". HTV przeprosił za ten błąd polską i chorwacką opinię publiczną.

"Na czele pochodu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę szli najwyżsi przedstawiciele państwa, którzy przez nasz błąd zostali pokazani jako uczestnicy innego marszu, w którym brali udział przedstawiciele skrajnej prawicy. Oba pochody były rozdzielone policyjnym kordonem. W podpisie do materiału o marszu niezgodnie z prawdą powiedzieliśmy, że mowa o zgromadzeniu nacjonalistów. Jeszcze raz przepraszamy" - powiedział prowadzący wiadomości Goran Brozović.

HTV wyemitowała w niedzielnym dzienniku materiał przedstawiający marsz "Dla ciebie Polsko" oraz fragmenty przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. Materiał opatrzono podpisem, że chodzi o "zgromadzenie ekstremistów, którzy domagają się czystej etnicznie Polski".

Na te słowa zareagował ambasador Polski w Chorwacji Andrzej Jasionowski, który zwrócił się do stacji z żądaniem sprostowania nieprawdziwych informacji. Nazwał materiał "niemożliwą do przyjęcia manipulacją".

"W państwowym marszu pod hasłem +Dla ciebie Polsko+" wzięli udział polski prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu i Wojska Polskiego. Ani jednym słowem nie wspomnieliście, że marsz zorganizowały władze polskie" - napisał Jasionowski.

"W pochodzie wzięło udział około 250 tys. ludzi z całej Polski, a wśród nich rodziny z dziećmi, weterani wojenni oraz cywilni uczestnicy walk o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, którzy w czasie II wojny światowej walczyli z faszyzmem i nazizmem. Byłbym wdzięczny, gdyby Państwo skorygowali te informacje" - podkreślił ambasador.

Reakcja polskiego ambasadora została odnotowana przez większość znaczących mediów w Chorwacji.

« 1 »
 • gosc
  16.11.2018 12:33
  Zabawne, jak trzeba, to marsz był "wielkim wspólnym świętem", ale gdy ktoś wspomni o faszystach, to nagle były to dwa marsze, oddzielone kordonem policji, ale rząd się chwali, że poszło 250 tysięcy ludzi, oczywiście razem, jako jeden marsz. Nie dziwię się, że się chorwacka telewizja pogubiła. Ale i tak w świat poszedł przekaz, że w Polsce maszerowali skrajni nacjonaliści palący flagę UE, a Prezydent szedł na ich czele. Nie istotne że oddzielony kordonem.
  doceń 2
 • Bez żadnego trybu
  16.11.2018 13:03
  G84. --> Rzeczywiście, proporcje były takie: urzędnicy ze świtą -przemarsz rzadkiej kolumny 12 minut. Reszta -gęsto, przemarsz 120 minut. W tym część po zachęcie władz. Ale jak naród ("faszyści" i zakonnice, dzieci i starcy, kibice i cisi) ma milczeć? Przecież Gunter Verheugen nas ostrzegał, że UE nie żartuje z wynaradawianiem:

  „Duch narodu kształtowany jest w szkołach i to od polskich nauczycieli będzie zależało, czy przyszłe pokolenia charakteryzował będzie duch europejski czy duch narodowy. Polska będzie reprezentowana w Unii Europejskiej tym lepiej, im więcej osób będzie miało odpowiednie poglądy w kwestiach Unii Europejskiej. Jestem pewien, że uda nam się wychować wiele osób, które staną się Europejczykami”.
  [do nauczycieli z ZNP, 2003]
  doceń 2
 • elle
  16.11.2018 13:55
  Nie rozumiem o, co chodzi z tym faszyzmem i czystością etniczna. Narodowcy nie chcą w Polsce muzułmanów, z resztą nie tylko Narodowcy. Nie słyszałam natomiast, zeby wypowiadali się przeciwko imigracja zarobkowej z Ukrainy, Wienamu czy Filipin. Na marszu była moja szwagierka z rodziną. Czy jej dzieci w wieku 5, 10 i 11 lat to faszysci? Zresztą faszyzm to nie jest polski grzech. Niech się Niemcy z niego tłumacza, my nie musimy.
 • MiG
  17.11.2018 09:51
  Polski Ruch Narodowy jest czymś zupełnie innym niż niemiecki nazizm, niestety w wielu krajach europejskich skalnych współpracą z Niemcami w czasie II wojny (jak choćby Chorwacja) jest tak właśnie fałszywie przedstawiany. A do nazistów jest znacznie bliżej tym, którzy mordują chore i niepełnosprawne dzieci przed narodzeniem, niż nawet najbardziej skrajnym polskim narodowcom.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama