107,6 FM

Franciszek o końcu świata

Niech stwierdzenie naszej przygodności na ziemi i naszych ograniczeń nie sprawia pogrążenia nas w lęku, ale przypomina nam o naszej odpowiedzialności za samych siebie, za bliźnich i za cały świat – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytań liturgicznych XXXIII niedzieli zwykłej roku B i zaznaczył, że fragment Ewangelii (Mk 13, 24-32) jest nie tyle pouczeniem na temat końca świata, ale raczej zachęta do dobrego przeżywania teraźniejszości, do czujności i stałej gotowości, ponieważ będziemy wezwani do rozliczenia się z naszego życia. W tym spotkaniu ujrzymy Oblicze Jezusa w pełnym świetle Trójcy Świętej; oblicze promieniujące miłością, przed którym w całkowitej prawdzie pojawi się także każda istota ludzka.

Franciszek podkreślił, że dziejów ludzkości, a także każdego z nas, nie można rozumieć jako zwykłej serii słów i faktów, które nie mają znaczenia. Nie może też być interpretowana w świetle wizji fatalistycznej, jakby już wszystko było ustalone z góry, zgodnie z przeznaczeniem, które obejmuje wszelkie przestrzenie wolności, uniemożliwiając dokonywania wyborów, które byłyby owocem prawdziwej decyzji. Nie znamy czasu ani sposobu, w jaki dokona się ostateczne spotkanie z Panem. Wiemy natomiast, że w tym dniu każdy z nas będzie musiał zrozumieć, czy Słowo Syna Bożego rozjaśniło nasze życie osobiste, czy też się od niego odwróciliśmy, preferując zaufanie własnym słowom. „Będzie to bardziej niż kiedykolwiek chwila, w której powinniśmy definitywnie powierzyć się miłości Ojca i zawierzyć się Jego miłosierdziu” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że przed tą chwilą nie można uciec. Nie pomoże nam ani spryt, ani posiadany majątek. Będziemy mieć przy sobie tylko to, co dokonaliśmy w tym życiu, wierząc w Jego Słowo: wszystko i nic oprócz tego, co przeżyliśmy albo czego zaniedbaliśmy dokonać. Zabierzemy ze sobą tylko to, co daliśmy innym.

„Prośmy o wstawiennictwo Dziewicy Maryi, aby stwierdzenie naszej przygodności na ziemi i naszych ograniczeń nie sprawiło pogrążenia nas w lęku, ale przypomniało nam o naszej odpowiedzialności za samych siebie, za bliźnich i za cały świat” – powiedział Franciszek na zakończenie swego rozważania.

« 1 »
 • tajemnica wiary
  18.11.2018 18:00
  Nie przypadek, nie fatalizm. Nie wolność, nie niewolnictwo. Oj zawiłe są te zasady naszej egzystencji. Trzeba to sobie "jakoś" wytłumaczyć. Słyszeliśmy już że wolność to uświadomiona konieczność - całkiem zgrabne. Jako wierzący powinniśmy powiedzieć że wolność to mamy do czynienia Woli Bożej, wszystko inne prowadzi do niewoli. Pewnie i to prawda. Mówimy też często "dobrowolny przymus" i doświadczamy go na co dzień. Ja wolę już nic nie mówić, bo to sprawy nie na rozum śmiertelnika. Niech to będzie po prostu Tajemnica, jak wiele innych. Próżno ma mieć na pieczy, śmiertelny wieczne rzeczy - pisze Jan z Czarnolasu, i z nim, Poetą i myślącym człowiekiem, który bez żadnych święceń pełnił nawet czas jakiś funkcję proboszcza, najbardziej się zgadzam.
  doceń 3
 • Radek
  19.11.2018 09:05
  w apokalipsie jest opis, że ludzie będzie mieć znamię na ręce lub czole bez którego nie będzie można nic kupić.Niby science-fiction. Gdyby nie fakt, że w australii i innych krajach wszępuje się już chipy pod skórę przy kciuku, (psy już od dawna się chipuje w Poznaniu), i oni dzięki temu otwierają drzwi bez kluczyka , kserują na drukarkach w firmach. Niedługo będzie funkcja płacenia zbliżeniowego. Nie wnikam , czy to znamię diabła żeby nie demonizować pieniędzy, bo są one potrzebne ;-)Może ktoś mi wytłumaczyć jak autorzy Biblii 2000lat temu przewidzieli ten fakt?? To jest proroctwo, które spełnia się na naszych oczach! Pozdrawiam Wszystkich

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama