107,6 FM

Francja: Protesty na ulicach. 1 osoba zginęła, 409 rannych

Francuski rząd podał w niedzielę, że w sobotnich protestach "żółtych kamizelek" przeciwko wzrostowi podatków od paliwa rannych zostało 409 osób, w tym jedna poważnie. Jedna kobieta zginęła. Policja zatrzymała 282 osoby.

Jak podawano w sobotę, zginęła kobieta, potrącona przez samochód przejeżdżający przez blokadę. Kierowca wpadł w panikę, kiedy protestujący zaczęli uderzać w karoserię i nacisnął pedał gazu.

"Noc była nerwowa" - powiedział szef francuskiego MSW Christophe Castaner radiu RTL. - Dochodziło do napadów, bijatyk i w ruch szły noże".

Według niego rannych zostało również 28 funkcjonariuszy policji i straży pożarnej, kiedy podczas protestów doszło do przepychanek i starć.

Ludzie ubrani w żółte odblaskowe kamizelki protestowali w co najmniej 2 tys. miejsc, na przejściach dla pieszych, przy wjazdach na stacje benzynowe i do supermarketów. Według nich wzrost podatku od paliw uderza najbardziej w mieszkańców wsi i mniejszych miast, którzy muszą dojeżdżać co najmniej kilkadziesiąt kilometrów do pracy, szkół i na zakupy.

Także w niedzielę na głównych drogach Francji zbierały się liczne grupki protestujących.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  19.11.2018 00:12
  Kiedyś w Polsce socjalizmu realnego z powodu podwyżek cen mięsa Janek Wiśniewski padł. Tu, we Francji socjalizmu liberalnego, są polegli z powodu podwyżek paliwa. Różnica tylko taka, że u nas palono przy okazji komitety, tu o paleniu lóż coś nie słychać. Cóż, lokalny koloryt, co kraj to obyczaj.

  Gdyby była już ta Armia Unijna (Europy pierwszej prędkości), to jakiś Junker, Tusk lub inny unijny aparatczyk wysłać by mógł ją do Francji z bratnią pomocą, a tak, to tylko można się bezradnie popatrzeć i czekać jak to się skończy.
  doceń 10
 • gość
  19.11.2018 07:27
  Czemu KE nie zajmuje się tym problemem, policja bije ludzi i cisza?
 • marek
  19.11.2018 07:49
  Nie dla armii UE. Wiadomo gdzie by teraz była.
  doceń 8
 • podaj nick
  19.11.2018 13:53
  w pl OC o 100% w górę jeden z wskaźników wpływających mocno na drożenie usług i ogólnie kosztów różnych działalności, ze strony rządu cicho sza, czyżby zarobki instytucji finansowych były priorytetem
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama