107,6 FM

"Mamy zdecydowaną wolę oczyszczenia Kościoła z nadużyć"

Biskupi zgromadzeni na 381. zebraniu plenarnym na Jasnej Górze przyjęli dziś „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”.

Dokument ukazuje, jak ważna jest ta tematyka w życiu i pracy Kościoła w Polsce, wzywa Kościół do oczyszczenia i pokuty, zapowiada też kolejne działania zmierzające do wprowadzenia specjalnych programów prewencji, które uczynią wspólnotę Kościoła miejscem w pełni bezpiecznym dla dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki na konferencji prasowej wieńczącej obrady podkreślił, że episkopat ma "zdecydowaną wolę oczyszczenia Kościoła z tych przestępstw i nadużyć”.

Przypomniał, że „Stanowisko” Episkopatu zakłada ochronę dzieci i młodzieży jako niezbywalną część misji powierzonej Kościołowi. Poinformował, że biskupi w dokumencie odwołują się do wielu wypowiedzi papieskich: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, które wzywają Kościół do przygotowania takich systemów prewencji, które byłoby skuteczniejsze niż do tej pory. Zapewnił, że Kościół w Polsce "zdecydowanie chce iść w tym kierunku oraz że wśród biskupów panuje pełna jednomyślność w tej sprawie”.

Abp Gądecki przypomniał też działania, jakie na polu zwalczania przestępstw molestowania małoletnich ze strony duchownych Kościół w Polsce prowadzi już od lat. Zauważył, że Wytyczne Episkopatu - istniejące od 2011 r. a potem nowelizowane - precyzyjnie określają procedury ścigania i karania sprawców tych przestępstw w szeregach Kościoła oraz nakazują ścisłą współpracę z państwowymi organami ścigania. Poinformował, że już od 5 lat istnieje Centrum Ochrony Dziecka oraz koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Episkopatu, którym jest ks. Adam Żak SJ. Przypomniał też, że w każdej diecezji i zgromadzeniu zakonnym został mianowany specjalny delegat, upoważniony do przyjmowania zgłoszeń od ofiar bądź ich opiekunów. Poinformował, że obecnie są opracowywane programy prewencji, które niebawem będą obowiązywać w każdej polskiej diecezji i zgromadzeniu zakonnym.

Dodał, że „inne instytucje niczego podobnego nie mają, nie posiadają ani koordynatorów ani delegatów gotowych przyjęcie zgłoszenia, ani programów prewencji”, a działania zostały podjęte w tej skali niemal wyłącznie przez Kościół.

Wyjaśnił, że przestępstwa na tym polu są poważnym problemem społecznym w Polsce i ten grzech dotyka także wielu innych środowisk, ale Kościół jest ważnym autorytetem moralnym i z tego powodu ponosi szczególną odpowiedzialność i znacznie więcej należy wymagać od osób pracujących w Kościele. Podkreślił zarazem, że od samego początku istnienia Kościoła, czyli od ponad 2000 lat, Chrystus nawołuje do szacunku i poszanowania godności każdego człowieka, a w szczególności najsłabszych, w tym dzieci i młodzieży.

W nawiązaniu do obrad Synodu Biskupów, który niedawno odbył się w Rzymie, nt. młodzieży, hierarcha przypomniał, że każda parafia musi być „bezpiecznym domem dla młodych”. Musi być miejscem, gdzie każdy młody człowiek jest wysłuchany, wspólnotą, w której czuje się bezpiecznie i gdzie może znaleźć swoje powołanie. Podkreślił, że czymś naturalnym w relacjach duchownych z ludźmi młodymi jest bliskość, ale „w żadnym wypadku nie może być to bliskość prowadząca do przestępstwa”.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił też uwagę na potrzebę troski w tym zakresie w ramach formacji w seminariach duchownych. „Seminarium jest tym miejscem, w którym trzeba pracować, aby każdy z kleryków dobrze rozeznał swoje powołanie, czy rzeczywiście jest powołany, i czy jego konstrukcja psycho-fizyczna uprawnia go od takiej pracy” - wskazał abp Gądecki.

« 1 »
 • tuciu
  20.11.2018 11:36
  Biskupi nie zająknęli się na temat finansowego wsparcia ofiar. Ból ofiar jest ich bólem tylko w przenośni.
  doceń 10
 • tuciu
  20.11.2018 11:39
  Biskupi nie zająknęli się na temat finansowego wsparcia dla ofiar - czy to oznacza, że nadal ofiary będą mogły liczyć tylko na okrągłe słowa pasterzy i ucieczkę przed odpowiedzialnością całej instytucji?
  doceń 8
 • DNA
  20.11.2018 17:03
  Drogi TYCIU nie siej propagandy antykościelnej. Najpierw trzeba udowodnić a potem wspierać, ale nie należy to do biskupów i KK ale do sprawców.
  doceń 1
 • Letycja
  21.11.2018 11:04
  Czemu taki dokument nie powstał 10, 20 lat temu?... Mimo to, lepiej póżno niż wcale, jak mówi przysłowie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama