107,6 FM

Polska nie poprze globalnego porozumienia na rzecz migracji

Polska nie poprze globalnego porozumienia ONZ dotyczącego migracji – zdecydował we wtorek rząd. W komunikacie MSWiA wskazano m.in., że porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu.

Rząd zdecydował, że Polska nie poprze "Globalnego porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji" zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu, zaplanowanej w Marrakeszu 10 i 11 grudnia br., jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przekazano, że "dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej".

Ponadto, jak wskazano, "obecne w ostatecznym projekcie sformułowania – szczególnie dotyczące kwestii rozróżnienia między migrantami legalnymi i nielegalnymi – mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia".

We wtorkowym komunikacie MSWiA wskazano, że "porozumienie jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi".

W komunikacie MSWiA zaakcentowano, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. "Właśnie dlatego rząd kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku. Rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. W 2017 r. sama pomoc humanitarna była sześciokrotnie większa niż w 2015 r. i wynosiła 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł. Ta strategia jest konsekwentnie realizowana również w 2018 r. – pomoc ukierunkowana na działania u źródła stanowi realne wsparcie zarówno dla migrantów, jak i dla państw pochodzenia i tranzytu" – wskazał resort.

Porozumienie Global Compact na rzecz bezpiecznej, uregulowanej i legalnej migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – tzw. GCM) zostało wypracowane na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma to być pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Do paktu nie przystąpią m.in. Stany Zjednoczone, Austria, Węgry i Czechy. Na początku listopada premier Mateusz Morawiecki mówił, że bardzo prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią globalnego paktu ONZ w sprawie migracji.

Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Marrakeszu w grudniu br. Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat paktu była tzw. deklaracja nowojorska z września 2016 roku, przyjęta jednomyślnie przez 193 państwa zasiadające w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców został uprawniony na podstawie deklaracji nowojorskiej do zaproponowania światowego paktu mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

 

« 1 »
 • Amanda
  20.11.2018 16:18
  Myślę, że papież Franciszek i kardynał Krajewski powinni zagrzmieć na polską bezduszność.
 • tadeuszogorek
  20.11.2018 16:21
  No i doskonale.
  doceń 13
 • gość777
  20.11.2018 19:52
  No i gitara!Tylko PiS!
  doceń 5
 • Bez żadnego trybu
  20.11.2018 21:07
  Odpowiedź na interpelację nr 25626
  w sprawie Deklaracji z Marrakeszu
  Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk

  Warszawa, 09-11-2018

  Szanowny Panie Marszałku,

  w odpowiedzi na interpelację nr 25626 Pana Posła Roberta Winnickiego w sprawie Deklaracji z Marrakeszu uprzejmie przedstawiam odpowiedzi na pytania.

  1. Dlaczego Pański rząd podpisał powyższy dokument?

  Decyzja o podpisaniu Deklaracji z Marrakeszu wpisuje się w kontekst współpracy i utrzymywania relacji politycznych między państwami Unii Europejskiej i Afryki w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji, kontroli granic zewnętrznych UE, polityki powrotowej i readmisji oraz współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów. Forum, na którym przygotowano zapisy deklaracji, tj. Proces Rabacki, służy prowadzeniu dialogu nt. migracji. Jest to funkcjonujący od ponad 10 lat (od 2006 r.) format współpracy międzynarodowej na rzecz dialogu i konsultacji pomiędzy UE a państwami północno-zachodniej i centralnej Afryki. Celem tego dialogu jest wypracowanie mechanizmów pozwalających zmierzyć się z wyzwaniem, jakie stanowi migracja dla państw Afryki, ze szczególnym uwzględnieniem budowy ich wewnętrznych mechanizmów radzenia sobie z problemem migracji. Podpisanie Deklaracji z Marrakeszu stanowi potwierdzenie woli Rzeczypospolitej Polskiej zaangażowania się, wraz z głównymi partnerami europejskimi, w szukanie rozwiązań i wypracowanie działań m.in. przeciwdziałających migracji nielegalnej oraz służących poprawie ochrony granic.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama