107,6 FM

Abp Paglia: Nauczymy się umierać po ludzku

Również umieranie trzeba przeżywać po ludzku. To jest dziś najtrudniejsze, a zarazem bardzo ludzkie wyzwanie, które musimy podjąć wszyscy razem. W żadnym akcie terapii, choćby tylko z pozoru, nie możemy być wspólnikami śmierci – powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia w klinice Gemelli z okazji wręczania dyplomów lekarzom specjalizującym się w terapii paliatywnej.

Abp Vincenzo Paglia zauważył, że ludzie naszych czasów muszą się na nowo nauczyć towarzyszenia swym bliskim w umieraniu. Śmierć została bowiem usunięta z naszego horyzontu. Nie umiera się już w domu wśród bliskich, lecz w szpitalach, w samotności. Terapie paliatywne otwierają tymczasem nowe możliwości. Przypominają, że o chorego trzeba się troszczyć również wtedy, gdy nie można go wyleczyć. Uświadamiają nam nasze ograniczenia. Pokazują, że kiedy wyczerpują się nasze możliwości działania, najważniejsze stają się relacje, bliskość z chorym.

Jest to szczególnie ważne w naszej epoce, kiedy propaganda eutanazji budzi w chorych i niepełnosprawnych niemalże poczucie winy, tak iż propagowane prawo do śmierci jest w istocie zakamuflowanym zobowiązaniem do poproszenia o zadanie śmierci, aby nie być obciążeniem dla innych i nie przedłużać życia, które wydaje się bezwartościowe. Nie należy zapominać, że prośby o eutanazję lub wspomagane samobójstwo są niemal zawsze konsekwencją osamotnienia – powiedział abp Paglia. Odwołał się przy tym do rozmowy z wybitnym włoskim neurochirurgiem Giuliem Mairą, który przyznał, że jako lekarz nigdy nie spotkał się u swych pacjentów z prośbą o eutanazję, wiele razy prosili natomiast o to ich bliscy.

Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia podkreślił, że pomimo wielkich postępów medycyny życia i śmierci nie można powierzać technice, która stała się dziś nową religią. Trzeba natomiast pielęgnować i rozwijać kulturę opieki zdrowotnej.

« 1 »
 • mee...
  22.11.2018 10:08
  Czlowiek nie umiera, cialo umiera, dusza zyje nadal...mego tate wypisano ze szpitala i w domu umierl - chociaz wowczas tego nie wiedzialem, i gdy przedzwonilem do Polski mowie; zapiekujcie sie tata niech dojdzie do siebie, wowczas uslyszalem w sluchawce tata wlasnie umiera, Daj mi tate powiedzialem...tata sie uradowal szeptal do mnie...ja mu chyba nigdy tego nie mowilem i powiedzialem- tato kocham ciebie, usmiechnal sie i poczulem, ze wyznanie to sprawilo mu radosc, te kocham ciebie to byly moje przeprosiny i wyznanie grzechu, i...odszedl - uslyszalem w sluchwce tata wlasnie umarl. Poczulem radosc i ulge w glebi serca...bo wiedzialem, ze tata wcale nie umarl, ale tej radosci nie pokazalem po sobie tylko myslalem jak to z tata teraz bedzie...i stalem sie spokojny.
  doceń 1
 • anioł 4
  22.11.2018 10:23
  Dziś 100. Rocznica wyzwolenia Lwowa. Pomyślmy w zadumie o dzieciach "Orlętach",którym nie dane było umierać w otoczeniu najbliższych. Pomódlmy się za nich, i powiedzmy o tej dzielnej młodzieży naszym dzieciom i wnukom. Wszak jednemu z nich, "Nieznanemu Żołnierzowi"oddają hołd Polacy i wielcy tego świata
  doceń 1
 • mee...
  22.11.2018 10:39
  ...z tego swiata nic nie da sie zabrac i ani matki ani taty...tak jak Chrystus odszedl zostawiajac ten swiat nic z niego nie biorac, po smierci ciala zaczyna sie calkowicie inne zycie, bo dusza nie tylko w ulamku sekundy zapomina o ciele, ale i o tym swiecie. Dlatego bracia, tak wazne jest milowac siebie na wzajem, zyc pelnia zycia w tym swiecie, ktory bezpowrotnie przeminie i pojdzie w zapomnienie...
  doceń 0
 • mee...
  22.11.2018 11:59
  Bracia w Chrytusie wierzacy w jednego Ojca, Ktory jest w niebie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama