107,6 FM

PiS przekracza granice zaborów

Prawica nie rządziła na Śląsku i na Dolnym Śląsku od 16 lat.

W sejmikach wojewódzkich śląskim i dolnośląskim władzę przejął PiS. W tych dwóch województwach partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory, przekraczając wyborczą granicę zaborów. Dotąd podział polityczny Polski wyglądał tak, że na PiS głosował dawny zabór rosyjski i austriacki, a na PO zabór pruski i ziemie odzyskane. W tegorocznych wyborach samorządowych doszło do przełamania. Jednak jak się spojrzy na historię, nie jest ono takie dziwne.

W 1998 r., kiedy dominował jeszcze podział na partie postsolidarnościowe i postkomunistyczne, doszło do podobnego remisu pomiędzy AWS a SLD w sejmikach. I wtedy koalicja AWS-UW rządziła w sejmikach dolnośląskim i śląskim. Stało się to, co prawda, głównie dzięki dobremu wynikowi UW w tych województwach, ale dystans pomiędzy Akcją a Sojuszem był w nich niewielki.

Także we wcześniejszych wyborach prawica potrafiła wygrywać z lewicą na Śląsku górnym i dolnym. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. AWS wygrał z SLD w okręgach bielskim, katowickim, gliwickim, opolskim i wrocławskim. W wyborach w 1995 r. Lech Wałęsa wygrał z Aleksandrem Kwaśniewskim w województwach bielskim, katowickim, opolskim i wrocławskim w obu turach.

Po 1989 r. wyklarowała się w Polsce dosyć czytelna geografia polityczna. Partie lewicowo-liberalne mogły liczyć na większe poparcie na ziemiach odzyskanych i w dawnym zaborze pruskim. Partie konserwatywne mogły liczyć na większe poparcie w byłych zaborach austriackim i rosyjskim. Podział ten starano się tłumaczyć poziomami zakorzenienia lokalnej ludności. Na południu i wschodzie Polski dominują wyborcy zamieszkali na danym terenie od pokoleń. Na północy i zachodzie Polski w wielu miejscach dominują przyjezdni, najdalej 3 pokolenia wstecz.

Ale właśnie Śląsk dolny i górny często wyłamywał się z tej polskiej prawidłowości. Tak też się stało i w tym roku. Różnie się tłumaczy tą prawidłowość. Np. na Górnym Śląsku dużą rolę w budowaniu tożsamości regionalnej odgrywa tradycja katolicka, powstańcza i solidarnościowa. Większą skłonność do głosowania na partie konserwatywne na Śląsku górnym i dolnym, niż w innych rejonach ziem odzyskanych i dawnego zaboru pruskiego, próbuje się też tłumaczyć dużym udziałem potomków repatriantów ze Galicji Wschodniej wśród mieszkańców tych regionów. Mieli oni przenieść ze sobą galicyjskie, czyli raczej konserwatywne, postawy polityczne.

Trudno powiedzieć, czy przełamanie granic zaborów jest stałą tendencją. PiS ma teraz możliwości mocniej zakorzenić się w województwie śląskim i dolnośląskim. Jeśli władza prawicy na Śląsku górnym i dolnym okazałaby się trwała, byłaby to kolejna duża zmiana po przejęciu przez prawą stronę polskiej sceny politycznej głosów większości młodych ludzi. Tak więc stare podziały polityczne mogą zacząć odchodzić do lamusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • seitz
  22.11.2018 13:40
  Brudne przejęcie latawca z nowoczesnej w Katowicach przez PIS. Jednak to PIS zwyciężył tam w wyborach osiągając lepszy wynik (22 radnych) niż KO (20 radnych).
  doceń 3
 • Mateo
  22.11.2018 14:44
  Od kiedy PiS to prawica? Prawica to pozytywny konserwatyzm społeczny i liberalizm w pozostałym zakresie. Tymczasem PiS przejął dawne SLD, tj. elektorat lewicowy, dobrze wspominający PRL, ludzi starszych, uprzedzonych do wolnorynkowej gospodarki, niewykształconych i ubogich.
 • A.G.
  22.11.2018 14:52
  I czym tu się PIS ma pochwalić - przekupstwem radnego z Nowoczesnej ?
 • głębia zagłębia
  22.11.2018 17:14
  PiS byłby panem na Śląsku bez niczyjej łaski, gdyby nie Zagłębie. Można by ich bez żalu oddać w inne województwo, o czym sami marzą, tylko kto by chciał ich przyjąć?
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama