107,6 FM

Ile osób studiuje w Polsce teologię katolicką?

W 2017 roku teologię katolicką studiowało na kościelnych uczelniach wyższych oraz wydziałach teologicznych uczelni państwowych 4518 osób - wynika z najnowszych danych, które KAI otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje z nowego roku akademickiego nie zostały jeszcze opracowane.

Z przesłanych KAI danych Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym za rok 2017 wynika, że łącznie teologię katolicką studiowało w owym roku łącznie 4518 osób. Rok wcześniej było nieco więcej - 4783.

Najwięcej studentów teologii było w 2017 r. na UPJPII w Krakowie (831), Papieskim Wydziale Teologicznym - Sekcja św. Jana Chrzciciela (695) i na UKSW w Warszawie (559).

W porównaniu z rokiem 2016 uczelniom tym nieco ubyło studentów na tym kierunku. Najwięcej było studentów teologii również na tych trzech uczelniach: na UPJPII w Krakowie (756), UKSW (702) i PWT - Sekcja św. Jana Chrzciciela (667).

Ponadto teologię innych wyznań chrześcijańskich można studiować także na innych uczelniach wspieranych finansowo z budżetu państwa. Chodzi o Chrześcijańską Akademię Teologiczną (w 2017 r. 118 studentów teologii), Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie (77) i Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną we Wrocławiu (78).

Współcześnie wydziały teologiczne nie ograniczają jednak swojej oferty dydaktycznej do kierunku "teologia". Dziennikarstwo, italianistyka, coaching i mediacje społeczne, muzykologia, a nawet „teologia dla zabieganych” - to tylko niektóre inne kierunki studiów, które można wybrać.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, nadzór nad wydziałami teologicznymi działającymi na uczelniach państwowych sprawują upoważnione do tego władze kościelne. Wielkim kanclerzem wydziału lub odrębnej uczelni jest zawsze biskup diecezji, na terenie której mieści się placówka. To on reprezentuje wydział wobec Stolicy Apostolskiej i Stolicę Apostolską wobec wydziału, nadzoruje program nauczania teologii katolickiej, troszczy się o zgodność przekazywanych treści z doktryną katolicką, a kadrze naukowej udziela misji kanonicznej.

« 1 »
 • velario
  23.11.2018 03:19
  Jest wiele słabości polskiej teologii: mówienie głosem Magisterium, brak odważnych debat teologicznych, zbytnie przeintelektualizowanie i zbyt słaby związek z duchowością, za małe ubiblijnienie, brak odniesień do rzeczywistych problemów, z którymi zmagają się ludzie, ignorowanie „zmysłu wiary” wierzących, klerykalizacja teologii, wątłość dialogu z kulturą (to tylko te, na które wskazał swego czasu o. Andrzej A. Napiórkowski, profesor UPJP II w Krakowie - wywiad jest dostępny na stronie skalka.paulini.pl)
 • Swd
  23.11.2018 04:34
  A co sądzicie o Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie? Byłam tam niedawno, ale zraziło mnie podejście Pań w Dziekanacie. Dziwne...
  doceń 0
 • Wiktoria
  23.11.2018 10:46
  Oj tam. Wszak u nas obecnie dominuje tzw. polska teologia narodu. Jedynie słuszna linia. :)
  doceń 2
 • Joanna
  25.11.2018 14:00
  Nie wiem czy ta ilość jest duża czy nie, nie wiem jaki jest poziom nauczania, ale wydaje mi się że w Polsce jest wielu ludzi, którzy interesują się teologią, historią Kościoła ogólnie sprawami wiary od takiej bardziej intelektualnej strony. Czasem jak czytam komentarze artykułów na gosc.pl, dyskusje na Facebooku itp., jestem pod wrażeniem zaangażowania ludzi w pogłębianie swojej wiedzy i wiary. Pozdrawiam wszystkich!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama