107,6 FM

Komisja za przyjęciem noweli o SN bez poprawek

Senacka komisja zarekomendowała w czwartek wieczorem Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek. Wcześniej komisja przez dwie i pół godziny debatowała nad tą nowelizacją.

Wniosek o zarekomendowanie ustawy bez poprawek zgłosił Marek Martynowski (PiS). Poparło go sześciu członków komisji praw człowieka, praworządności i petycji, przeciw był jeden, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej komisja nie poparła wniosku zgłoszonego przez senatorów PO o zarekomendowanie odrzucenia nowelizacji. Jak wskazywali senatorowie PO, nowelizacja jest zbędna, bo m.in. sędziów nie trzeba przywracać do SN, gdyż wrócili oni do tego sądu już po decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. środków tymczasowych.

O skracanie wypowiedzi przez senatorów PO apelował podczas posiedzenia przewodniczący komisji Robert Mamątow. "Jutro mamy cały dzień na prowadzenie dyskusji politycznych" - mówił, odnosząc się do zaplanowanej na piątek kontynuacji plenarnego posiedzenia Senatu.

Nowelizacja uchwalona w Sejmie w środę po południu dotyczy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia b.r. Zgodnie z przyjętą w środę nowelą, sędzia Sądu Najwyższego albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. "Służbę na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, albo sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną.

19 października TSUE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepisy.

"W nowelizacji zawarte są przepisy, które realizują obowiązki wynikające z postanowienia TSUE tzw. środka tymczasowego z 19 października, a że trzeba te obowiązki wykonać, wynika z członkostwa Polski w UE" - mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

« 1 »
 • Tomaszszcz
  22.11.2018 22:36
  To JEST ZDRADA POLSKI! WYDANIE NAS WSZYSTKICH W ŁAPY LEWACKIEJ, ATEISTYCZNEJ BRUKSELI! PIS PRZEGRALES WYBORY ZDRAJCO !
  doceń 1
 • nika
  23.11.2018 10:56
  Po co to okropne emocje pana Tomaszszcza? A może za daleko posunęły się przekonania o własnej nieomylności i "jedynie słusznej sprawie"? A nowelizacji procedur sądowych jak nie było, tak nie ma... A to podstawowa sprawa dla zwykłego obywatela. I wszyscy są zgodni co do takich potrzeb.
  doceń 3
 • Tomaszszcz
  23.11.2018 11:24
  Pani Niko, najpierw PIS uchwała w kwietniu tego roku reformę SN i wyrzuca komunistycznych sędziów ż SN w tym Panią Gerzdorf a teraz tych komuchow i ta Panią przywraca do SN ponownie To jak to nazwać jak poddanie się lewakom z Brukseli! To jest ZDRADA POLSKI trzeba to jasno powiedzieć! PIS ZDRADZIŁ POLSKĘ! To jest fakt! Polska już nie jest suwerennym krajem a kolonia Brukselską!
 • Tomaszszcz
  23.11.2018 14:45
  Jak dla mnie to należy zlikwidować SN bo jest niepotrzebny skoro rządzą w nim komuchy i nie można ich się pozbyć bo PIS jest za miekki skoro tak panicznie boi się lewackiej Brukseli. To jesteśmy suwerennym krajem czy to Bruksela nami rządzi i nam rozkazuje? Jestem coraz bardziej za tym aby Polska wyszła z tej lewackiej unii !
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama