107,6 FM

Komitet Organizacyjny kościelnego szczytu nt. nadużyć

Ojciec Święty ustanowił członków komitetu organizacyjnego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego 2019 r. Zostali nim: kard. Blase Cupich, arcybiskup Chicago, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii, abp Charles Scicluna, arcybiskup Malty i drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary oraz ks. Hans Zollner SJ, przewodniczący Ośrodka ds. Ochrony Nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, który będzie też referentem komitetu organizacyjnego.

Jak podaje watykański komunikat, w lutowym spotkaniu obok Papieża wezmą udział zwierzchnicy Kościołów Wschodnich, kierownictwo Sekretariatu Stanu, prefekci wybranych kongregacji Kurii Rzymskiej (Nauki Wiary, Kościołów Wschodnich, ds. Biskupów, ds. Ewangelizacji Narodów, Duchowieństwa, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego), a także Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz przewodniczący konferencji episkopatów, a także przedstawiciele Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Męskich i Międzynarodowej Unii Przełożónych Generalnych Zakonów Żeńskich.

W przygotowania do tego spotkania zaangażowani zostaną ponadto podsekretarze Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich i niektóre ofiary nadużyć.
Komentując personalne decyzje Papieża dyrektor Biura Prasowego zwrócił uwagę na znaczenie tego kościelnego szczytu. 

Burke: świeccy pokażą, jak zapewnić transparencję i rozliczalność

"Lutowe spotkanie jest bezprecedensowe – powiedział Greg Burke. – Pokazuje ono, że Papież Franciszek uczynił ochronę nieletnich podstawowym priorytetem Kościoła. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom na całym świecie. Papież chce, aby zwierzchnicy Kościoła mieli pełną świadomość niszczącej mocy nadużyć osób duchownych względem ich ofiar. Będzie to przede wszystkim spotkanie biskupów. To oni w dużej mierze są odpowiedzialni za ten poważny problem. Jednakże osoby świeckie, które są ekspertami w kwestii nadużyć, również wniosą swój wkład i mogą w szczególności pokazać, co trzeba zrobić, aby zapewnić transparencję i rozliczalność."

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gość
  24.11.2018 00:07
  Czasem odnoszę wrażenie, ze w tym temacie grzebie się z lubością na różnych łamach i forach, zamiast uciąć sprawę. Może, aby wzbudzić zainteresowanie, albo sprawić wrażenie, ze się działa ?
  doceń 0
 • Maciej
  24.11.2018 18:32
  Kard. Cupich, to ten, co za spalenie tęczowej chorągwi (własności parafii kupionej przez poprzedniego proboszcza) przez parafian i księdza wyrzucił tegoż z parafii, gdzie był proboszczem, a nawet chciał wysłać go na badania psychiatryczne. To ten sam, który uważa, że homoseksualizm wśród księży to nie jest duży problem, a Kościół ma większe problemy, jak np. walkę z globalnym ociepleniem, czy problemy socjalne. To ten, który z ramienia Watykanu doprowadził do tego, że Konferencja Episkopatu USA odrzuciła w głosowaniu wdrożenie reform wobec nadużyć seksualnych duchowieństwa.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama