107,6 FM

Dbajmy o nasz skarb, Polskę przejdź do galerii

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu wykonuje ona zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu w czasach wojny i pokoju.

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej, uroczysta Msza św. w kościele garnizonowym MW w Gdyni-Oksywiu pod przewodnictwem bp. gen. bryg. Józefa Guzdka, w trakcie której odsłonięto tablicę poświęconą 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej, a także złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy w Kwaterze Pamięci na oksywskim Cmentarzu Marynarki Wojennej poprzedziły uroczystości, które w samo południe rozpoczęły się przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki w Gdyni.

- Te 100 lat wspaniałej historii motywuje, ale także zobowiązuje i stawia przed nami potężne wyzwanie do jeszcze lepszej i bardziej wzorowej służby. Dbajmy wspólnie o nasz skarb, Polskę - zwrócił się do marynarzy gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Obchody zapoczątkowało podniesieni flagi państwowej i uroczysta odprawa wart przy pomniku Polski Morskiej. Oddano również salut świąteczny w postaci 21 wystrzałów armatnich z ORP "Błyskawica".

W liście do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda podkreślił, że budowa Marynarki Wojennej, a także infrastruktury związanej z morzem i jego obroną, była jednym z największych i najbardziej spektakularnych przedsięwzięć odrodzonej Rzeczypospolitej. "Dziś, po stu latach działań w czasie wojny i w czasie pokoju, Marynarka Wojenna strzeże polskiego wybrzeża i realizuje zadania sojusznicze w ramach NATO" - napisał prezydent w liście, który odczytał w Gdyni gen. bryg. Jarosław Kraszewski z BBN.

"Możemy być dumni z osiągnięć Marynarki Wojennej, z jej wierności, cierpliwości i tradycji. Chcę podziękować za wysiłek wkładany w codzienną służbę na okrętach, w jednostkach brzegowych i instytucjach dowódczych. Dziękuję za obronę wybrzeża i udział w międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach" - podkreślił w liście A. Duda.  

"Chcę podziękować także za to, że zachowują Państwo pamięć o marynarskich bohaterach i ich godnej naśladowania postawie. Szczególnym wyrazem tej pamięci było sprowadzenie do kraju szczątków admirała floty Józefa Unruga oraz jego towarzyszy broni i podwładnych" - napisał prezydent.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku Polski Morskiej   Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przy pomniku Polski Morskiej
Justyna Liptak /Foto Gość
"Myśląc o historii, nie sposób nie wspomnieć o obecnych planach rozwoju Marynarki Wojennej. Oczekuję, że niebawem zapadną decyzje dotyczące wzmocnienia jej potencjału. Będę jako zwierzchnik sił zbrojnych wspierał ich efektywną realizację" - napisał A. Duda.

"Wierzę, że podstawowym kryterium wyboru kierunków rozwoju sił morskich będzie przydatność z punktu widzenia zapewnienia Polsce bezpieczeństwa na morzu. Bezpieczeństwa, które jest niepodzielne, ale też wymagające. Modernizacja Marynarki Wojennej jest wymogiem teraźniejszości" - podkreślił.

"Życzę Marynarce Wojennej RP kolejnych stuleci pomyślnego rozwoju i służby. Obyśmy nie musieli nigdy, wzorem naszych przodków, bronić naszej granicy zbrojnie. Jednocześnie chciałbym, aby wszyscy Polacy mieli świadomość i byli przekonani, że gotowość do takiej obrony musimy stale zachowywać, bez względu na okoliczności" - zakończył prezydent.

"Ten piękny jubileusz jest okazją do oddania honorów wszystkim byłym i obecnym polskim marynarzom, którzy dowiedli, że są mistrzami w swoim zawodzie, a jednocześnie ludźmi, na których zawsze można polegać" - napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoim liście, który odczytał gen. broni Jarosław Mika.

Z okazji 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej przy nabrzeżu skweru Kościuszki zacumowały i zostały udostępnione do zwiedzania trzy okręty Marynarki Wojennej: okręt rakietowy ORP "Grom", niszczyciel min ORP "Kormoran" i okręt podwodny ORP "Sęp". Natomiast w Muzeum Marynarki Wojennej otwarto wystawę "Mamy rozkaz Cię utrzymać".

« 1 »
100. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

Foto Gość DODANE 28.11.2018 AKTUALIZACJA 28.11.2018

100. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama