107,6 FM

Prezydent: Polska ws. polityki klimatycznej może chodzić "z podniesionym czołem"

Polska w ramach Porozumienia z Kioto została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc., zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, redukując emisje o 29 proc. - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ws. polityki klimatycznej możemy chodzić "z podniesionym czołem".

Prezydent w czwartek uczestniczy w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, która obraduje ws. rozpoczynającego się w niedzielę szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

"Jesteśmy gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ COP24 i trzeba jasno powiedzieć, że przed nami stoi bardzo ważne zadanie. Cele są dwa. Doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie Porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie chcemy to zrealizować w na zasadzie dialogu Talanoa, co również jest kwestią bardzo istotną" - podkreślił prezydent.

Tzw. dialog Talanoa ma być ważnym elementem COP24. To debata państw i partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności wdrażanych polityk i działań w zakresie ochrony klimatu. Szefowie państw i rządów podkreślili, że wynik tego procesu powinien zostać również uwzględniony przez wszystkie strony w przygotowaniach wkładów ustalonych na poziomie krajowym na spotkanie w Katowicach.

Duda zwrócił uwagę, że Polska może chodzić z "podniesionym czołem", jeśli chodzi o realizację polityki klimatycznej. Przypomniał, że zgodnie z Protokołem z Kioto Polska została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc. (w stosunku do 1989 roku). "Zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, zredukowaliśmy emisje o 29 proc., to był ogromny sukces" - zaznaczył.

Prezydent dodał, że Polska nadal ogranicza emisje dwutlenku węgla. "W 2005 roku emisja była szacowana na ok. 1 tonę CO2 na MWh w przypadku elektrowni, gdzie był spalany węgiel. Obecnie ten wynik to 730 kg CO2 na MWh" - powiedział.

Andrzej Duda zwrócił jednak uwagę, że Porozumienia paryskie mówi nie tylko o redukcji emisji CO2, ale także o pochłanianiu tego gazu. "Stoimy na stanowisku, że każde państwo powinno się w tych ramach rozwijać w sposób suwerenny, tzn. stosować takie ograniczenia emisji i stosować takie metody pochłaniania, jakie są dogodne dla jego rozwoju gospodarczego" - podsumował. (PAP)

autorzy: Michał Boroń, Aneta Oksiuta

mick/ aop/ amac/

« 1 »
 • Gosc
  29.11.2018 16:05
  Osiem z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie leży w Polsce. Spadek emisji o którym mówi Duda to głównie "zasługa" upadku polskiego przemysłu. Osobistych zasług tu nie mamy, pod względem emisji CO2 jesteśmy na drugim miejscu za Niemcami, które emitują więcej gazów, głównie dlatego że są najbardziej uprzemysłowionym krajem UE. My przemysłu nie mamy, a trujemy na potęgę.
  doceń 10
 • A.G.
  29.11.2018 18:08
  Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w UE i z tego powodu rocznie umiera w Polsce ok. 50 tysięcy ludzi ale prezydenta to wzrusza i chodzi z podniesionym czołem bez żadnego wstydu za kraj który reprezentuje.
  doceń 7
 • gloswolny
  29.11.2018 19:44
  Co za brednie. Prezydent, który rzetelnie pomija fakty [wymienione częściowo przez Dremora], w tym to, że w zatrutych miastach umierają ludzie, że Dyrektywa 3x20 nie zostanie przez Polskę zrealizowana [choć dotyczą Polski niższe normy], że szaleńczo wspiera się smrodliwy węgiel, tenże Prezydent raczy butnie twierdzić, że chodzi z podniesionym czołem. I na takiego człowieka ludzie głosują, takiego popierają, takim się szczycą...
  doceń 6
 • jacek
  29.11.2018 23:55
  Zaklinanie rzeczywistości.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama