107,6 FM

Rz: Mieszkanie plus legło w gruzach

Autorzy opracowanego na potrzeby rządu raportu o realizacji programu Mieszkanie plus bardzo negatywnie ocenili sztandarowy program rządu. Krytykują go nawet eksperci związani z partią rządzącą - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Program, jak przypomniano, w kilka lat miał zapewnić 100 tys. mieszkań dla rodzin, których nie stać na zakup własnego locum.

"W realizacji programu Mieszkanie plus - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 r. - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa akty prawne sprawiły, że pierwsze dwa lata jego funkcjonowania należy uznać za stracone" - czytamy w raporcie, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jak podano, za opracowanie założeń programu odpowiadał Józef Orzeł, osoba ciesząca się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że ostateczny jego kształt jest owocem "wielu spotkań w gronie ekspertów, które odbywały się w ciągu kilku miesięcy".

"Na ponad 70 stronach przeczytać można, że mimo fatalnego startu program można uratować" - zaznacza gazeta. Wiele zależy od podmiotu, który dziś odpowiada za jego realizację, czyli PFR Nieruchomości.

Zdaniem ekspertów należy również jak najszybciej - najlepiej przed końcem roku - uchwalić dwie ustawy: nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości (o tzw. polskich REIT-ach).

"Pierwszy z wymienionych aktów prawnych nie trafił nawet jeszcze do Sejmu, a drugi zaś jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie" - zauważa gazeta.

"Rzeczpospolita" cytuje też opinię prezesa PFR Nieruchomości Mirosława Barszcza. "Jako PFR Nieruchomości odpowiadamy za inwestycyjny filar Mieszkania plus od stycznia 2018 r., kiedy powołana została Rada Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów".

"Oceniając stan realizacji programu Mieszkanie plus, trzeba mieć świadomość, że jest to najbardziej nowatorski program mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek był prowadzony w Polsce" - podkreślił zarazem prezes PFR.

« 1 »
 • DNA
  30.11.2018 12:28
  Tu niektórzy na tym forum proponują by nic nie robić. Wystarczy jeden głupi artykuł e gazecie i to na dodatek nie wiadomo czy wiarygodny. Ten nie popełnia błędów co nic nie robi, z wyjątkiem PO, która robiła same błędy.
 • tsue taka mucha
  30.11.2018 17:27
  Patrzę na tytuł i przerażenie mnie ogarnia, atak serca bliski, czuję że wpadam w depresję. Mieszkanie legło w gruzach! Jedno? Nie, absolutnie wszystkie! Potem się okazuje że nic się nikomu na głowę nie zawaliło, wszyscy zdrowi, budowa idzie pomału, ale nikt z placu nie uciekł. Na budowie nigdy nie było lekko, kto pracował ten wie. Powodów do paniki nie ma. Litości Panowie redaktorzy z tymi tytułami, szanujcie nerwy czytelników. Taki jak ten, wygląda nawet jakby się ktoś cieszył że coś się nie całkiem udało. Rządowi? Nie, nam. Jest się z czego cieszyć? Ogarnijcie się.
  doceń 5
 • Joanna
  01.12.2018 18:18
  Może niech rząd tak usprawni sytuację ekonomiczną, żeby Polaków stać było na zakup mieszkania i bez ryzyka utraty zdolności kredytowej. Zamiast dawać rybę, dajcie wędkę i stwórzcie sprzyjajace warunki do połowu!
  doceń 2
 • Gość
  02.12.2018 08:26
  Może niech rząd wreszcie przestanie rozdawać moje pieniądze, tylko mi je odda - mnie i każdemu innemu. Wtedy sami sobie kupimy wszystko, czego będziemy potrzebowali. Jeden podatek 10% od wszystkiego i nagle sytuacja ekonomiczna każdego Polaka drastycznie się poprawia....
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama