107,6 FM

"Chcemy, by Polacy mogli dostać odszkodowania za II wojnę światową"

Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Mularczyk został zapytany, kiedy można się spodziewać opublikowania przez Archiwum Akt Nowych katalogu dokumentów dotyczących strat i zbrodni wojennych poniesionych przez Polskę w okresie II wojny światowej. Zaznaczył, że zależy to od Archiwum Akt Nowych. "Myślę, że będzie to pod koniec grudnia. Będziemy też chcieli oficjalnie to zaprezentować, kiedy prace zostaną zakończone" - zapewnił.

Poseł PiS podkreślił, że utworzenie katalogu to projekt o charakterze pomocniczym, bo - jak mówił - "on jest związany też z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego". "Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców" - powiedział.

"Celem tego projektu jest umożliwienie ludziom poszukiwania w Archiwum Akt Nowych dokumentów, które opisywałyby straty materialne czy ludzkie, które mogły dotknąć ich rodziny czy też ich majątki" - wyjaśnił Mularczyk.

« 1 »
 • mee...
  05.12.2018 12:58
  ...przkazanie insygni nie ma nic wspolnego z tym, ze Potocki nie jest prezydentem II RP, a Kaczorowski nie byl prawnym prezydentem II RP i wiedzial o tym - kaczynski ( doradca wowczas walesy ) wybral kaczorowskiego na prezydenta II RP dlatego, ze ten byl ulegly...owszem kaczorowski przywiozl w zebach insygnie.
 • mee...
  05.12.2018 13:26
  ...gdyby Potocki byl samozwancem, to II PRL dobralby sie do niego, mysle, ze by mu sie nie upieklo jak magistrowi Stolzmanowi, ale ze ma papiery potwierdzajce jego jako prezydenta II RP...uzywaja sobie
  dzieci II PRL, jak Ty...)))
 • mee...
  05.12.2018 13:51
  Mularczyk zamula...w imie igrzysk co dnia, a II PRL nie ma zadnych praw wynikajacych z prawa miedzynarodowego do roszczen wojennych od niemca, ktore tylko sie naleza II RP badz Kontynuatorce czego przekladnia prawna jest konstytucja II RP, natomiast II PRL jest brutalnym kontynuatorem PRL nie tylko moralnie, prawnie ale nade wszystko konstytucyjnie.
  doceń 0
 • mee...
  05.12.2018 14:48
  ...ale to jeszcze pikis, bo przeciez wielu tego nie moze wiedziec, bo sa zbyt leniwi zeby dotrzed do informacji o wlasnym kraju w sieci, a nie z mainstreamu...ale zeby o tym nie wiedzial kaczynski czy schetyna, morawiecki, tuski czy ziemkiewicz, jerzy robert nowack, ziemkiewicz, michalkiewicz, cejrowski...to dopiero jest matrix.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama