107,6 FM

"Dla PiS wojsko jest priorytetem"

Dzięki wysiłkom w trzy lata udało nam się zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie osiem lat; rząd PiS udowodnił, że wojsko traktuje w sposób priorytetowy - wiemy, że silna armia jest fundamentem rozwoju całego państwa - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

W środę - w ramach podsumowania prac trzech lat rządów PiS - Błaszczak, podsumowuje działalność kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP.

Błaszczak przypomniał, że stanowisko szefa resortu obrony objął 9 stycznia tego roku; zastąpił Antoniego Macierewicza. "Urząd się zmienił, ale cel jest ten sam - zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom" - oświadczył.

"W obecnym świecie, pełnym niestabilności, trwałe bezpieczeństwo może zapewnić Polsce tylko liczne, nowoczesne, sprawnie dowodzone, patriotyczne i mające silnych sojuszników wojsko" - ocenił szef MON.

Podkreślił, że obejmując urząd postawił sobie, jako cel trzy główne zadania - modernizację wojska, zwiększenie jego liczebności i mocniejsze osadzenie w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) - ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-amerykańskich.

"Dziś z całą pewnością możemy stwierdzić, że dzięki wysiłkom - zarówno moim jak i mojego poprzednika, ministra Antoniego Macierewicza - w trzy lata udało się nam zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie osiem lat" - stwierdził Błaszczak.

Dodał, że PiS udowodniło, że wojsko traktuje w sposób priorytetowy. "Wiemy, że silna armia jest fundamentem rozwoju całego państwa" - wskazał minister obrony narodowej.

"Rząd PiS ma świadomość tego, że żołnierze są gwarantem bezpieczeństwa Polski i muszą być godnie wynagradzani, posiadać nowoczesne wyposażenie i mieć silnych sojuszników" - zaznaczył Błaszczak.

« 1 »
 • Gosc
  05.12.2018 10:23
  Nie ma żadnego, powtórzę, żadnego eksperta w dziedzinie wojskowości, który uważa, że zmiany w wojsku dokonane przez PIS są korzystne. Większość mówi wprost, że to co zrobili rządzący jest rozwalaniem wojska i działaniem na szkodę kraju. Może po kolei, skasowanie przetargu na śmigłowce, jedynie po to, by zrobić na złość Francuzom. Poprzedni minister koniecznie chciał kupić Blackhawki produkowane w Polsce, tyle, że nawet w nowym przetargu oferta została odrzucona, bo maszyny nie spełniają podstawowych norm. Teraz są podejmowane próby zakupu maszyn od Włochów, które nie są w stanie spełnić warunku uniwersalności. Efekt jest taki, że mamy jeden sprawny śmigłowiec na morzu, który lata na papierach remontowych, że niby jest to lot testowy po naprawie. W praktyce maszyna nie ma prawa latać. Drugi przykład, to czołgi. Macierewicz rozbił naszą podstawową dywizję pancerną i przeniósł ją pod Warszawę, gdzie baza nie ma nawet kluczy, by zrobić serwis. Po trzecie, zabiera się sprzęt i wyposażenie doświadczonym żołnierzom i daje WOT, które miało pełnić rolę pomocniczą, a jest traktowane, jakby to była elita elit. Opłakany efekt widać było na ostatniej Anakondzie. Weterani z Iraku dostali przydziały do kuchni, a WOT miał zadanie zdobywać lotnisko. Chłopcy po 16 dniach szkolenia dostali noktowizory, których nawet nie umieli włączyć. Efekt był taki, że armia USA odmawia obecnie wspólnych ćwiczeń, jeśli na poligonie jest WOT. Można jeszcze wspomnieć o masowych odejściach doświadczonych generałów. Propaganda PIS mówi, że odeszli ludzie szkoleni za komuny, co jest nieprawdą. Dowódcy odeszli, bo byli upokarzani przez Misiewicza, któremu mieli oddawać honory wojskowe. W związku z tym nastąpił niemal roczny paraliż we współpracy z NATO, Amerykanie mają zasadę, że w sztabie rozmawia tylko równy z równym, a u nas był pułkownik zamiast generała. Klęskę zarządzania armią w czasach PIS jak w soczewce skupiła Anakonda. Forsowany przez PIS sposób zarządzania sztabem spowodował braki sprzętu, nawet podstawowego. Macierewicz wymyślił, że o wszystkim ma decydować Warszawa, a nie dowódca, dlatego w październiku wydano żołnierzom letni sprzęt i zakazano pobierania czapek i rękawic. Po dwóch dniach ponad 10% żołnierzy nie było zdolnych do walki, bo byli chorzy. Dochodziło do sytuacji, że buty i bieliznę na zmianę żołnierzom dowoziły rodziny! Za czasów PO PSL w wojsku nie było najlepiej, ale to co PIS robi obecnie to katastrofa.
  doceń 11
 • Dremor
  05.12.2018 11:30
  Dobra, a jakieś konkrety? Bo ja sobie przypominam tylko skasowanie przetargu na śmigłowce, stworzenie kosztem niezbędnych inwestycji weekendowego wojska o zerowej przydatności bojowej i wydanie koszmarnej ilości pieniędzy na Patrioty, wybrane zamiast o wiele lepszych, tańszych z możliwością produkcji na miejscu rakiet włosko-francuskich. No, był jeszcze zakup samolotów od Boeinga bez przetargu, z wolnej ręki, co jest ewidentną sprawą dla CBA.

  No, ale skoro na COP24 premier z prezydentem opowiadają, że jesteśmy światowym liderem w dziedzinie ekologii, to czemu nie robić takiej samej propagandy z wojskiem?
  doceń 5
 • mee...
  05.12.2018 12:47
  Szykuja sie podyzki...najwyzsze w biurokcji, za biurkami i w gabinetach czyli 8 h i do domu...weekend wolny...)))
  doceń 1
 • seitz
  06.12.2018 09:20
  PIS słabo modernizuje wojsko. Przez 3 lata PIS zrobił tylko tyle ile PO w 8 lat, a powinien znacznie więcej. PIS jedynie zakupił 96 sztuk potężnych polskich armatohaubic Krab, obronę przeciwrakietową Wisła, wyrzutnie rakiet Homar, Samoloty VIP, 120 moździerzy samobierznych Rak. PIS zakupił zestawy przeciwlotnicze Pilica. 50 tyś sztuk nowoczesnych karabinów MSBS z Radomia, 20 tyś sztuk pistoletów z Radomia, rakiety Amraam, JASSM-ER, polskie drony uderzeniowe Warmate, przeciwlotnicze Pioruny, polskie najlepsze radary Bystra z PIT-Radwar. PiS podpisał kontrakt na czołgi Leo 2PL, na dodatkowe statki Mastery i Kormorany. Do tego holowniki, poprady, CKPEiRT, UKM 2000P i dziesiątki innych mniejszych zakupów. Poza tym utworzenie WOT (na jednego żołnierza WOT potrzeba 20 żołnierzy wrogiego najeźdźcy według Szeremietiewa) oraz zwiększenie liczebności armii. To do tych forumowiczów, którzy rozum złożyli w ofierze panu Michnikowi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama